Astroloji nedir ne değildir astrolojinin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir gibi bazı sorular aklımıza takılıyordur astronomi hakkında. Şimdi sizlere bu soruların yanıtı olabilecek astronomi hakkında bir yazı yazdım yararlı olacağına eminim umarım işinize yaramıştır saygılarla bilgin

ASTROLOJİNİN TARİHİ GELİŞİMİ
Astroloji, gezegen ve yıldızların insanların üzerindeki etkisini yorumlamaya verilen addır. Astrologlar, gökcisimlerinin konumlarının yeryüzündeki olayları veya insanların kaderlerini kontrol ettiği ve bu konumların yardımıyla gelecek hakkında öngörüler yapabilecekleri idiasındadırlar. Ancak, bu iddiayı doğrulayacak en ufak bir kanıt yoktur.

İlk astrolojik kayıtlar, bundan 4000 yıl önce şimdiki Irak’ta yaşamış Kaldeliler’e aittir. O dönemde yaşayan insanlar için, dünyamızdaki çeşitli olayların nedenleri birtakım üstün güçler veya tanrılardı. Açlık ve savaş, hastalıklar, depremler ve seller, Ay ve Güneş tutulmaları… Hepsi, herşey tanrıların kontrolünde oluşuyordu. Zamanla, önemli tanrılar olarak Güneş, Ay ve gözle görülebilir beş gezegen olan Merkür, Venüs, Mars, jüpiter ve Satürn ön plana geçtiler. Çünkü bunlar diğer yıldızlardan farklı görünüyorlar ve gökyüzünde sürekli yer değiştiriyorlardı. Bunu farkeden ilk gözlemcilerin uğraş ve görüşleri, zamanla adına Astroloji dediğimiz, gök cisimlerinin konumlerı ve göksel olaylarda, yeryüzünde ve daha çok da gözlemcilerin çevresinde olan olaylar arasında “ilahi” ilişkiler aramaya dönüştü. Aynı gözlemcilerin Astronomiye de kaynaklık ettiğini ve yıldızlar hakkındaki bazı bilgilerin kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağladığını da belirtmeliyiz.