BİR GÜN NEDEN 24 SAATTİR ?

Bir günün neden 24 saat olduğunu merak ediyormusunuz ? Bu merakınızı bu yazımızda umarım giderebiliriz sizlere yararlı bir paylaşım olacağaından şüphe duymuyorum umarım iyi vakit geçirirsiniz.


Bir günün 24 saate bölünmesinin tek nedeni, insanın gününü böyle bölmeyiistemiş olmasındandır. Doğada saatle, dakikayla veya saniyeyle ilişkili hiç bir şey bulunmaz. İnsanların böyle bir bölümleme yapmış olmaları, sadece kendi işlerini daha planlı yapabilmeleri içindir.

Dünyanın, doğudan batıya doğru, kendi ekseni etrafında bir tur dönmesi belirli bir zaman diliminde gerçekleşir. Geçen bu zamana “bir gün” denir. Bilimadamları zamanı kesin olarak ölçmek için yıldızları kullanırlar. Gözlemevlerinde, “astronomik saat” denilen bir cihaz bulunur. Astronomik gün, belirli bir yıldızın, belirli bir noktadan geçmesiyle başlar ve aynı noktadan ikinci geçişinde biter. İnsan, günü saatlere, saati dakikalara, dakikaları saniyelere, saniyeleri saliselere bölerek bir astronomik günün tam uzunluğu belirlemiştir. Buna göre bir astronomik gün, 23 saat 56 dakika ve 4.09 saniye sürer. Ancakgünlük kullanım için böyle bir zaman bölümlemesi pek çok zorluk çıkarır. Bu nedenle 24 saatten oluşan bir gün belirleyip, dört yılda bir Şubat ayına bir gün ekleyerekortaya çıkan zaman farkını kapatırız.

İlk insanlar güneşin doğuşu ile batışı arasında geçen zamandan oluşan bir günden yararlanıyorlardı ve gece geçen zamanı hesaba katmıyorlardı. Eski Yunanlılar için bir gün, güneşin batışından başlayıp ertesi günkü güneş batışına kadar geçen süreydi. Eski Romalılar için ise gün, geceyarısından başlayıp bir sonraki geceyarısına dek sürerdi. İnsanlar saati icat etmeden önce gündüz ve geceyi onikişer eşit bölüme ayırıyorlardı. Ama bu bölümleme, mevsimlere göre gündüz ve gecenin uzunluklarının değişmesi yüzünden pek çok sorun çıkarıyordu.

Günümüzde, bütün dünyada 24 saatten oluşan ve Eski Romalıların yaptığı gibi gece yarısından başlayıp bir sonraki gece yarısında biten süre, bir gün olarak kabul ediliyor.