Bu yazımızda türk mizah kültürünün öncüsü olan büyük usta Oğuz ARAL’ı “v” onun çıkartmış olduğu Gırgır dergisi “v” bu dergide bugünün büyük mizahçılarını sizlerle paylaşmak “v” sizlere sunmak istedik umarım yazımızı beğenirsiniz.

Bilgidemeti…

Oğuz ARAL

GIRGIR DERGİSİ

Gırgır, Oğuz ARAL yönetiminde 1972’den 1989’a kadar Türkiye’nin en çok satann mizah dergisidir. 26 Ağustos 1972’de yayınlanmaya başlayan Gırgır dergisinin temel sloganı, ” Can sıkıntısını, Aşk yarasını, Karı koca kavgasını, şip şak keser. Her derde devadır, Gırgır da gırgır” idi. Gırgır, tirajını 300.000’e yükselterek Avrupa’nın 3. büyük mizah dergisi haline geldi.

Ünlü mizahçıların çoğu bu dergide yetişti. Bunların arasında İsmet Çelik, Nuri Kurtcebe, Engin Ergönültaş, İlban Ertem, İrfan Sayar, Necdet Şen, Suat Gönülay, Gürcan Özkan, Cevat Özer, Atilla Atalay, Latif Demirci, Sarkis Paçacı, Hasan Kaçan, Bülent Morgök, Galip Tekin, Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Can Barslan, Uğur Durak, Behiç Pek, Cihan Demirci, Mehmet Polat, Mim Uykusuz, Özden Öğrük, Ramize Erer, Gani Müjde, Tuncay Akgün, Birol Bayram, İlhan Özsoy, Bülent Arabacıoğlu sayılabilir.

“Avanak Avni” tiplemesinin yaratıcısı Oğuz Aral “Hayk Hmmer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam “v” Vites Mahmut” tiplemeleriyle de tanınan bir karikatürist idi.

Gırgır’ın, bir dönemin mizah anlayışı üzerinde etkisi oldu. Daha sonra çıkan Fırt, Deli, Hıbır, Mikrop, Limon, Leman, Öküz, Penguen, Uykusuz, Fermuar dergileri, Gırgır örneğini temel alarak geliştiler.