Gün batımı; gün batımı diyince aklıma nemi geliyordersiniz, gün batımı bana çocukluğumu hatırlatıyor. Güneşin batmasına yakın her zaman güneşin batışını izlediğim yere gider tepenin ardından, güneşin batışını seyre dalardım. Güneşin o kızıllığı sanki yeryüzünde olan bütün kötülüklere olan öfkesini anlatıyor gibiydi. Kimileri için gün batımı belki sevinci, belki öfkeyi, belki aşkı anlatır. Kim ve ne için neyi ifade ederse etsin güneşin o anki görkemliği her şeye değer saygılarımla bilgin…

GÜN BATIMI

Gün batımının güzel görünmesinde güneşin hiçbir rolü yoktur. İnsanı hayrete düşüren güzelliğin oluşmasında havadaki toz parçacıkları sorumludur. Gökyüzünün mavi renkte görünüp gün batımının kızıl rengi oluşturan bu tozlardır. Güneşin beyaz işığı aslında gökkuşağındaki bütün renkleri, ışığın farklı dalga boyları olarak içerir. Bu dalga boyları arasında en kısa olanı mor, en uzun olanı ise kırmızıdır.

Gün batımına doğru güneş ufka yaklaştığı için, biz onu daha kalın bir toz tabakasının ardından görürüz. Bu toz tabakası, ışıktan gelen kısa dalga boylarının kırılmasını ve sadece kırmızıyı oluşturan daha uzun dalga boylarının gözlerimize ulaşmasını sağlar. Böylece mavi ve mor kırılıp dağılır ve biz güneşi kızıl görürüz. O sırada bulutların içindeki su damlacıklarıda ışığı kırdığından, bulutlar da kırmızı gözükmeye başlar.

One thought on “GÜN BATIMININ GÜZELLİĞİ

  1. Sanannnne dedi ki:

    Çok teşekkürler gerçekten çok yardimci oldu.herkesin eline sağğlik :* 🙂 😮 :p

Comments are closed.