Hubble uzay teleskobu bugüne kadar dünyanın uzay ile ilgili araştırmalarında bir çok veri toplayarak insanlığa ve bilime yardımcı oldu. Bundan sonra onun görevini üstlenecek olan James Webb Uzay Teleskobu insanlık için veriler toplayacak bir bakıma Hubble’ın bir üst versiyonu olarak saya biliriz. Bu yazımızı umarız beğenirsiniz. Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle…

Bilgidemeti…

Hubble Uzay Teleskobu

HUBBLE UZAY TELESKOBU
İsmini Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan alan Hubble Uzay Teleskobu(HUT), 24 Nisan 1990’da uzay mekiği Discovery tarafından yörüngesine taşındı. HUT, fırlatılmasının ardından, astronomi tarihindeki en önemli unsurlardan biri haline geldi. Teleskop tarafından kaydedilmiş olan Hubble ultra derin alan adlı fotoğraf, bugüne kadar görünür ışık ile en uzak mesafeden alınmış detaylı görüntüdür. Bir çok Hubble gözlemi, en kesin biçimde hesaplanan evrenin genişleme oranı gibi astrofizik alanında bir çok çığır açıcı sonuç doğurmuştur.

HUT, Dünya atmosferinin dışında konumlanması sayesinde, yeryüzündeki teleskoplara kıyasla pek çok avantaja sahiptir. Atmosferin olumsuz etkilerinden (Görüntüde bulanıklık ve havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka-plan kirliliği vb) bağımsız görüntü elde edilmesinin yanında, Ozon tabakasınca tutulan mor ötesi ışığın gözlemlenmesi ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir.

Dünya yörüngesinde 600 km yükseklikte bulunan Hubble, bugüne dek dünya çevresinde 93 bin kez tur attı. HUT, 24 binden fazla gök cisminin de fotoğrafını çekti.

Bugüne kadar 5 kez tamir gören HUT, 2009’da gerçekleşen son tamiri ile 2014’te uzaya gönderilmesi planlanan ve HUT’un ardılı olan James Webb Uzay Teleskopu (JWUT), çalışmaya başlayana kadar HUT’un görev yapması beklenmektedir. (JWUT) bir çok açıdan daha üstün astronomik araştırma programlarına sahip olacak ancak kızılötesi gözlem yapacağından dolayı Hubble’ın spektrum görünür ve ultraviyole ölçeğinde gözlem yapma yeteneğini (yerine geçmeyecek) tamamlayacak.