Otuz Beş Yaş Şiiri Açıklaması

Şair, felsefi temalar, kapalı ve karmaşık mecazlardan kaçarak gündelik hayatı, anlık sevinç ve tasaları, aşkı ve ölümü ele alır.
Ölüm temasını Otuz Beş Yaş Şiirindeki olduğu gibi bütün şiirlerine yaymıştır. Ölüm konusu şair için önemli bir yer tutmaktadır.
Dini ve tasavvufi bir yönü olmadığı için ölüm düşüncesiyle barışamaz; ölümü kader olarak kabul etmemiştir. Bu düşünce hep zihnini kurcalar durur.
Şiirlerinin çoğunda kendisini anlatmıştır. Karamsarlığını, korkularını,özlemlerini dile getirdiği bu şiir, onun şiir anlayışını gösteren bir ”bildiri” niteliğindedir. Şiire adını veren Otuz Beş Yaş’ın ömrün yarısı olma düşüncesi,ünlü İtalyan şairi Dante’ye bir göndermedir. Dante bir şiiri yüzünden otuz beş yaşında sürgüne gönderilir. Sürgündeki yıllarının en önemli ürünü olan ”İlahi Komedya”ya şöyle başlar: ”Hayat yolunun ortasında kendimi karanlık bir ormanda buldum.” Şair,Dante’den aldığı ilhamla 35 yaşı ömrün yarısı sayar.
Şairi 35 yaşına girmek endişelenmiştir. Kırışık ve çizgili yüzünün kendi yüzü olduğuna inanamamaktadır. Aynaların ona düşman olduğunu sanmakta ve her baktığı resmini kendini benzetememektedir. 35 yaş kompleksine kapılmış olan şair, güler yüzlü olmayacağını, asık suratlı bir ihtiyar olacağını vurguluyor.
35 yaşından sonra doğan günün bile ona sorunlar getireceğini hergünün ayrı dertler çıkaracağını ima ediyor. Yani şair 35 yaşından sonra sağlık sorunlarının azar azar başlayacağını anlatıyor. Sorunlar artarak onu ölüme götüreceğinden korkuyor. Ölümün herkesin ”derdi” olduğunu, nasıl, nerede, kaç yaşında geleceğini bilinemeyeceğini şiirinde çok iyi vurgulayan şair; tabut konulan musalla taşında bir namazlık saltanatımızın olacağını söylüyor. Şiirde musalla taşı tahta çok iyi benzetilmiştir.

Kısaca anlatmaya çalıştığımız bu şiiri, yavaş yavaş sindire sindire okumanızı salık veririz…

4 thoughts on “OTUZ BEŞ YAŞ ŞİİRİ AÇIKLAMASI

 1. samet dedi ki:

  gerçekten siteniz gelişmeye devam ediyor

 2. selvi dedi ki:

  çok faydalandım

 3. Deniz dedi ki:

  35 yaş şiiri anlamı beni hep düşündürdü. Bu ödev güzel oldu.

 4. Muhammed dedi ki:

  Çok güzel bir site ödevlerere çok yardımcı oluyor

Comments are closed.