Yılanlı Tıp Sembolü

Yılan günümüz kültüründe kendisine olumsuz anlamlar yüklenen bir hayvandır. Bir kişinin sinsiliğini, dedikoduculuğunu ya da kötülüğünü anlatmak için “yılan gibi” denir. Kötülüğün sınırı “su içene yılan bile dokunmaz” ile çiziler. Peki şifa veren tıp sembolü neden yılandır ?

Tıp kelimesi kaynağını eski Mısır şehri Teb(Tebai)’den alır. Teb ‘in totemi (geleneksel inanışa göre klanın atası) ise yılandır. Teb şehri Mısır2ın en önemli tıp merkezidir. Sanat tarihi eserlerinde yılanın tıp sembolünün ilk olarak Sümerlerdekullanıldığı görülmektedir. Bu sembol, yaşam ağacına sarılı bir dişi bir erkek yılandır. Bu sembolde sopa yaşamı, yılanlar ise gençliği temsil eder. Yunan mitolojisinde tanrı Zeus’un önce öldürüp sonra Tıp tanrısı ilan ettiği Asklepios, tıp sembolündeki asaya sarılmış yılanla bütünleşmiştir. Asklepios’a göre hekim yılan gibi olmalı, sırrını kimseye söylememeli, sabır ve sükun içinde çalışmalıdır.

İslam ülkelerindeki kıssalarda Lokman Hekim,ölümsüzlüğü keşfettiği formülünü, heycanla geçtiği köprüden düşürür. Otları, Lokman Hekim geri almadan bir yılan yer. Yılan bundan böyle yaşama gücü ve sağlığı temsil eder. Uzak doğu felsefesinde çift yılan ölüm ve yaşamın dengesini, Maya ve Aztek kültüründe beyaz renkli ve iri burunlu yılan Quatzalcoatl, şiiri, şifayı ve bilgiyi temsil eder.

Yılanlı tıp sembolüne Osmanlı’da, 1836’da II.Mahmut’un fermanında rastlamak mümkündür. Fermanda, Tıp fakültesi öğrencilerinin, yakalarına yılanlı asa işlemesi takmaları emredilir.

Yılanlı sembol, bugün tüm dünyada sağlık bilimlerini (hekimlik, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik) temsil eder.

2 thoughts on “Yılanlı Tıp Sembolü

 1. deniz tamer dedi ki:

  Engerek yılanı zehrinden insana ilaç yapılmış mı, böyle bir ilaç var mı?

  MEVLANA, MESNEVİ, II. Cilt, sayfa: 21, beyt: 255

  “Yüzbinlerce ‘Lahavle’ okuyan ŞEYTAN’ a bak ey Âdem (adam/erkek) İBLİS’ i gör, bak nasıl YILANDA gizlenmiş! diyor!

  Lahavle= Ya sabır diye tespih çeken!

  İşte Lahavle diye tespih çekenler, Engerek yılanında gizlenmişler. Onları koruyan bu yılanlardır. Bu yılanların dili çözüldüğü gün, ne ırk, ne de din kalacaktır.

  1. Belinay dedi ki:

   ilginç şeyler bunlar

Comments are closed.