10 KASIM ÖĞRETMEN KONUŞMA METNİ

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım… Sevgili Öğrenciler!..

Bugün 10 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu, bizlere özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı sağlayan; yurt vr millet bütünlüğünü koruyan ulu önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. ölüm yıldönümünde ona olan sevgi, saygı ve  şükran duygularımızı dile getirmek için buradayız.

Atatürk, Türk toplumunu çöküntüye sürükleyen tarihsel ve sosyal şartların son döneminde yetişmiş o yüzden yıkılış nedenlerini apaçık görmüştür. Kurtuluş çarelerini kesin biçimde ortaya koymuş ve sonrasında kurtuluşu gerçekleştirmiş BİR VATAN EVLADIDIR.

Atatürk, kurtuluştan sonra çağdaş uygarlığı hedef göstermiş İLK ADAMDIR. Uygarlık, her şeyden önce anlayış üzerine kurulmuş bir dünya görüşüdür. Atatürk, Türk milletinin bu yeni dünya görüşüne göre yetiştirilmesini, yani çağdaşlaştırılmasını istemiştir. Bu uğurda çaba harcamış BİR DEVLET ADAMIDIR.

Atatürk, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Sakarya’da, Dumlupınar’da, İnönü’de göğsünü düşman mermisine siper etmiştir. Doğu Anadolu’da Mehmetçik ile omuz omuza süngü sallamış, Yunan’ı Ege’de denize dökmüş ÜNLÜ BİR ASKER; BÜYÜK BİR KOMUTANDIR.

Atatürk, ipi kopmuş tespih taneleri gibi dağılan Türk insanını, Samsun’dan, Erzurum’dan, Sivas’tan, Antep’ten, Şanlı Urfa’dan kısacası yurdun dört bir yanından birer birer topladı. Ankara’da bir bayrak, bir devlet çatısı altında birleştirerek Anadolu insanının birliğini ve bütünlüğünü sağlamış BİR ÖNDERDİR.

Atatürk, toplumun gelenek ve kültürü ile yoğrulan bu ülkeyi kısa zamanda toparlamış ve yeni bir devlet ortaya çıkarmış BİR YÖNETİCİDİR: Batılıların bir zaman “hasta adam” dedikleri bir toplumun içinden güçlü, çağdaş, ilerici bir devlet kurup çıkarmak ancak dehalara özgü bir iştir. Bu nedenlerle ATATÜRK BİR DAHİDİR.

Atatürk, Milli Egemenliği, kayıtsız şartsız milletin eline vermiş, mazlum milletlere öncülük yapmış TEK ADAMDIR. Bu yüzden onu iyi anlamak ,iyi tanımak ve gelecek nesillere doğru kavratmak zorundayız. Çünkü, bugün insanca ve özgürce yaşayabiliyorsak , Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ilke ve inkılâpları  sayesindedir.

Atatürk, yaptıklarıyla, konuşmalarıyla, davranışlarıyla örnek olmuştur.  Cumhuriyete, demokrasiye bağlılığı; akıl ve bilim yolunda ilerlememizi; çağdaş olmayı, yenilikleri benimsememizi, çok çalışıp halktan yana olmamızı, devleti ve milleti güçlü kılmamızı istemiştir. Bu sebepledir ki;  ATATÜRK YENİLİKTİR, ATATÜRK IŞIKTIR, ATATÜRK YÜKSELİŞTİR.

Varlığımızı ve bağımsızlığımızı korumak için ileriye, yeniliğe, bilim ve teknolojiye yönelmek, akılcı olmak; kısaca, Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolundan gitmek gerekir.  Bu nedenle Atatürk’ü iyi tanıyalım, doğru anlayalım, doğru anlatalım. Bu hepimiz için milli bir görevdir. Türk genci Ata’sını iyi tanıdığı zaman ancak kurtulacaktır.

Ulu öndere en derin saygılarımla…

Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/10-kasim-ogretmen-konusma-metni/ ‎

Yorum Yazın