18 Mart Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazı

Tarihteki yenilgiler ve zaferler savaşlar hanesine yazılır. 18 Mart Çanakkale Zaferi ise özgürlük ve bağımsızlık hanesine yazılmıştır. Vatanlarını savunan insanların mucize zaferini anlatım bir destandır. İnsanlık tahine de acı bir ders olarak eklenmiştir.

18 Mart 2020 tarihi, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıl dönümü. 18 Mart 1915’te Çanakkale’ye denizden çıkarma yapmayı deneyen İngiliz-Fransız orduları, bir günde yenilgiye uğradılar. Bunun üzerine 25 Nisan 1915 tarihinde karadan saldırıya geçtiler. Çanakkale Kara Savaşları yaklaşık 8 ay sürdü. Müttefik kuvvetleri yüz binlerce kayıp verdi ve Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayıp bir gece sisten de yararlanarak kaçtılar.

25 Nisan 1915’te başlayan Kara Zaferi’nde, Anafartalar Grup Komutanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehası öne çıkmıştır. Çanakkale’nin kahramanları sadece komutanlar değil, cephede savaşan herkestir. Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasında aldığı sorumluluk ve cephedeki başarısı dilden dile dolaşmaya başladı. Tüm engellemelere rağmen milletin kalbinde yer edindi. İstanbul’dan Anadolu’ya geçerken Anafartalar Kahramanı olarak karşılandı.

Yorum Yazın