18 Mart Şehitler Günü Hakkında Yazı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü etkinlikleri ülkemizin her köşesinde büyük bir saygı, özen ve şükran duygularıyla düzenlenir.  Çanakkale Bir Destandır, dünyanın her köşesinde tarihe meraklı kişilerin bildiği, bilip de saygı duyduğu bir destan. On binlerce şehit verdiğimiz, neredeyse bütün bir ülke insanının yok olması pahasına korunan bir onur abidesi…
Osmanlı devletinin en zor şartları yaşadığı bir dönemdir. Çanakkale zaferi, İngilizler ve Fransızlar ile onların yanında olan ülkeler, müttefikleri Rusya’ya daha kolay yardım edebilmek için başlattıkları saldırıya karşı destansı bir savunma olarak tarihte yerini almıştır.  İngiltere sömürgesi olan Avustralya ve Yeni Zelanda, ANZAC birlikleriyle Çanakkale’ye gelmişler, belki de hiç görmedikleri İngiltere ve onun kralı için canlarını vermişlerdi.
Savaşların milletlerin değil kişilerin işi olduğunu bilen Atatürk ise, savaşta hayatını kaybeden Anzak askerlerine ve annelerine hitaben söylediği “Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra bizim de evlatlarımız olmuşlardır.” sözleriyle dünyaya bir kere daha örnek olmuştur. Dünya tarihini değiştiren bu büyük savunma sonrasında, Rusya’ya yardım gidememiştir. Bunu izleyen süreçte ise Rusya’da monarşi yıkılmış ve yeni kurulan Sovyetler Birliği de savaştan çıkmıştır.

”Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”
M.Kemal Atatürk

Çanakkale zaferi, sıradan bir zafer değildir. Çanakkale savaşı, tarihin an kanlı savaşlarından birisidir. Ülkesini canla başla savunan bir milletin doğuşunun ilk adımıdır. Gazi Mustafa Kemal’in, Samsun’a çıkması, Samsun’da büyük bir umut ve sevgiyle millet tarafından bağrına basılmasının alt yapısı da Çanakkale’dir. Çanakkale Savaşında Atatürk’ün ünü bütün ülkeye yayılmış ve umut haline gelmiştir.
Çanakkale 1.Dünya Savaşı’nın yalnızca tek bir cephesidir. Ancak Çanakkale’deki asker kaybı kazanan ve kaybedenler açısından çok ama çok büyüktür.  İşgalci kuvvetler 490.000’e yakın askerle gelmişler ve bunların ancak 180.000 kadarı evlerine sağ dönebilmişlerdir.  Osmanlı tarafının kaybı da çok büyüktür. 315.000 askerinin 250.000’i şehit olmuştur.
18 Mart Şehitler Günü Hakkında Yazı
Çanakkale Savaşı, hem savaş sırasında hem de sonrasında büyük trajedilere sahne olmuştur. Osmanlı’da ateşkesten sonra hayat durmuştur. Okullar 1915 yılında hiç mezun vermedi. Kimse evlenmedi, kimse kendini düşünemedi. Bütün dünya birbirine karşı savaşıyordu ve bu savaşta herkese ihtiyaç vardı. Bunun en büyük örneklerinden birisi ise Tıbbiye’nin 1915 yılında eğitimine 1 yıllık ara vermesidir.

Kaynak: bilgidemeti.com/18-mart-sehitler-gunu-hakkinda-yazi/

Bir Yanıt

  1. Dseçokse