19 Mayıs Konuşma Metni

19 Mayıs Konuşma Metni: 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Konuşması

Ülkemiz, I. Dünya Savaşında yenik düşmüştü. Ülkemiz işgal edilmiş, ordularımız dağıtılmıştı. Türk Milletinin bağımsız yaşama hakkı elinden alınmıştı. Mustafa Kemal,  “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. Atatürk “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir.” diyerek, Kurtuluş mücadelesini böylece başlatmış oldu.
19 Mayıs 1919 günü başlatılan bağımsızlık savaşı, Türk Ulusu’nu uçurumun kenarından döndürmüştür. Atatürk, Samsun’a ayak basar basmaz düşüncelerinde olgunlaştırdığı, “ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk Devleti kurma” kararını aşama aşama hayata geçirmiştir.

19 Mayıs Konuşma Metni

Atatürk’ün “doğum günüm” dediği 19 Mayıs, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sürecinin ilk adımı olmuştur. Atatürk’ün ve Ulusumuzun yazgısının kesiştiği bir dönüm noktasıdır.

“Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözü 19 Mayıs’ın ruhudur. 19 Mayıs’ta “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez” inancı vardır. 19 Mayıs’ta “Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir” diyen güç vardır. Cumhuriyet vardır.
Türk Gençliği, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmayı ilke edinmiştir. İşte bu sebeple Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini hiç tereddütsüz siz gençlere emanet etmiştir.

Ülkemiz yer altı ve yer üstü zenginlikleri, coğrafi konumu, enerji ve su kaynakları nedeniyle düşmanlarımızın her zaman arzuladıkları ve kıskandıkları topraklar olmuştur. Anadolu, Avrupa ve Asya’yı birleştirmektedir. Anadolu topraklarında güçlü devlet olması, bazı dış güçlerin çıkarlarına ters düşmektedir.

Geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, iyi eğitimli, karşılaştığı sorunları akıl, bilim ve uzlaşma ile çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır. Kuşkusuz bu süreçte en önemli görev ailelere ve biz eğitimcilere düşmektedir. Gençlerimizi anlamak için çaba gösterilmeliyiz. Dayatmacı olmak yerine, onların düşüncelerine değer vermeli, sevgiyle, hoşgörüyle yaklaşmalıyız. En değerli varlığımız olan gençleri, kendine güvenen, güçlü, yetenekli ve donanımlı olarak yarınlara hazırlamalıyız. Gençlerin ülkemizin geleceğine Atatürk İlke ve Devrimleri doğrultusunda yön verilmelerini sağlamalıyız.

Bu güzel vatanı bize emanet eden önderimiz,  Atatürk  ile tüm şehit ve gazilerimizi  şükranla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, saygılarımı sunuyorum.
Bayramınız Kutlu Olsun!

19 Mayıs Konuşma Metni (Kısa)
Kaynak: https://www.bilgidemeti.com/19-mayis-konusma-metni/

Yorum Yazın