2020-2021 Ders Yılı Hazırlık Çalışmaları

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 Ders Yılı çalışma takvimini belirledi. Buna göre okullar, koşullar uygun olursa 31 Ağustos’ta açılacak. Salgın hastalığın seyrine göre alternatif çalışma programları hazı olan bakanlığın duyurusuna göre eğitim öğretim yılı, 18 Haziran’da tamamlanacak. Okulların birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım’da, yarı yıl tatili 25 Ocak-5 Şubat’ta, ikinci dönem ara tatili ise 12-16 Nisan’da. Peki öğretmenler 2020-2021 Eğitim – Öğretim dönemi başlangıcından itibaren hangi çalışmaların içinde bulunacak. 2020-2021 Ders Yılı Hazırlık Çalışmaları kapsamında yapılacak işlemler ne olacak?
Öğretmenler için Temmuz ayı tatil olsa da bu yıl henüz çalışmaları devam ediyor. Okullarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak pek çok çalışma halen yürütülmekte. Yine öğretmenler burada belirtildiği üzere özel eğitim okullarına devam eden öğrenciler için yaz tatili etkinlik programları hazırlıyorlar ve takip ediyorlar. Öğretmen-öğrenci-veli üçgeni ile yararlı bir çalışma yapılması hedeflenmiş.
Her sene Eylül ayının ilk haftası pazartesi gününde başlayan mesleki çalışmalar bu kez 24 Ağustos’ta başlıyor. Tabi Covid-19 virüsünün durumu bu takvimde etkili olacak. Her şey yoluna girerse öğretmenleri yoğun bir çalışma temposu bekliyor olacak.  Öğretmenlerin Mesleki çalışmalarının başladığı hafta Sene başı Öğretmenler kurulu toplantısı yapılacak. Bu toplantılarda kurul, kulüp ve komisyonlar belirlenecek. Zümre başkanları belirlenecek. Yine sene başı zümre toplantıları ve şube öğretmenler kurulu toplantıları yapılacak. BEP gerektiren öğrencilerin çalışmalarına başlanacak. Özel eğitim okullarında yeni kayıt yaptıran ve devam eden öğrenciler için kaba değerlendirme, performans alımı yapılarak, bireysel aile görüşmeleri yapılacak ve ihtiyaçlar belirlenecektir. Tabi ki yapılavaklar bunlarla sınırlı değil. Öğretmenlerin okul idaresi tarafından belirlenen diğer görevleri aynı şekilkde devam edecek.
Bu sene ayrıca 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun kamuda da uygulanması ile birlikte İSG çalışmaları yapılacak. Okulun İş Güvenliği uzmanı tarfından belirlenen riskler ve tehliklerle ilgili hem idare hem de öğretmenlere ek görevler tanımlanacak.
Birinci dönemin ilk üç haftasında ağırlıklı olarak, devamında ise yıl  boyunca telafi eğitimi yapılacak. Pandemi nedeniyle 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ait işlenemeyen derslerin eksik konu kazanımlarının giderilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

www.bilgidemeti.com/2020-2021-ders-yili-hazirlik-calismalari

Yorum Yazın