2022 ve 2023 Eğitim Öğretim Yılı Öğretmen Takvimi

Pandemi sürecinin beklenenin aksine uzaması ve aşı ile ilgili net bir gelişmenin olmaması, okulların ne zaman açılacağı sorusuna verilecek yanıtı zorlaştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hedeflenen planlamaya göre öğretmenler 24 Ağustos 2020 tarihinde fiili olarak görev yerlerinde olacak. Okulların açılış tarihi ise 31 Ağustos 2020. Okul öncesi ve ilkokul 1’inci sınıf öğrencileri ise 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimlerine tabi tutulacak.  Öte yandan normal koşullarda okulların kapanma tarihi 18 Haziran’da sona duyuruldu. 2020 ve 2021 eğitim öğretim yılı öğretmen takvimi açısından daha net. Çünkü öğretmenler çok büyük bir aksilik olmaz ise 24 Ağustos 2020 Pazertesi günü göreve başlayacak. Sınıf görevlerini alacak olan öğretmenler ayrıca komisyon görevleri ile sosyal kulüp görevlerini de alacaklar.

Okulların açılışı ile ilgili farklı alternatifler mevcut. İlk tercih edilen tabi ki normale dönmek, okul işleyişinin öğretmen öğrenci ve veli üçlüsü arasındaki etkinliklere kavuşması en ideali. Ancak gerek dünyada gerekse ülkemizde hayati problem olmaya devam eden kovid 10 tehlikesi bu beklentiyi zorlaştırıyor. Bir diğer seçenek olan uzaktan eğitimle desteklenen okulda eğitim ise çok iyi planlamalı ve özellikle hijyen kuralları en üst düzeyde tutulmalıdır. Yine haftalık ders saatlerinin azaltılarak cumartesi gününün de haftalık ders programına dahil edilmesi seçeneğinde ise öğrenciler haftada 3 er gün okula gidecek. Bu durumda öğretmenlerin haftada 6 gün okula, mesai dışında ise EBA ve uzaktan eğitim sürecini tamamlaması fikri gerçekçi değil.  Bazı kaynaklara göre 3’erli bölünmeler sınıf bazlı olacağı için öğretmenler 3 gün okulda 2 gün de uzaktan eğitimle görevinin başında olacak.

Öğretmenler 24 Ağustos 2020 tarihinde görev başında olacaklar. Pandemi süresince yapılamayan resimi yazıların okunması ve imzalanması, varsa ek görevlendirmeler yerine getirilecek. Aynı gün öğretmenler kurulu toplantısı yapılacak. Yeni öğretim yılı görevlendirmeleri yapılacak. Sınıflar belirlenecek. Bununla birlikte ağırlıklı konu eğitim öğretimin sağlıklı geçebilmesi için alınacak önlemler belirlenecek. Teneffüs saatleri, tuvaletlerin kullanılması, maske kullanımı ve sosyal mesafelerin korunması ile ilgili gözetimler ve denetimler planlanacak. Yine nöbetçi öğretmenlerin görevleri bu dönemde biraz daha ağırlaşmaış olacak.

BilgiDemeti

Yorum Yazın