2022 Yılı Cumhuriyet Bayramı Konuşma Metinleri

Cumhuriyet Bayramının 99.Yılı Konuşma Metni

Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren tam 99 yıl geçti. 100.yıla tam bir yıl kala, Cumhuriyet Bayramımızın kutlanması ile ilgili coşkulu bekleyiş de sürüyor. Bu yılki kutlamalarda “99 kere maşallah” tabirini bol bol kullanacağız. Hepimiz biliyoruz ki milletimizin tüm bireyleri bu sözü gurur ve övgüyle söyleyecek. İşte bu yüzden ben de 2022 Yılı Cumhuriyet Bayramı Konuşma görevini üstlenmiş olmaktan dolayı gururluyum. En yalın anlamıyla milletin kendi kendini yönetmesi olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99.yılını hep beraber kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

Saygıdeğer katılımcılar, Cumhuriyet yönetimi halkın kendi kendini yönetmesi kavramından anladığımız şey, sadece seçimlere katılıp oy vermek değildir. İdarenin uygulamalarını da çeşitli vasıtalarla değişik zamanlarda denetlemek hakkına sahiptir. Hükümet üyelerini, belediye başkanlarını veya muhtarları seçtikten sonra onların memleket meselelerinde ve milletin sorunlarında göstermiş oldukları kabiliyetleri de değerlendirir. Bundan anlaşılacak olan, “bir dahaki seçimlerde oy vermem” demek değildir tabii. Cumhuriyet yönetimi, idari organlara, sivil toplum örgütlerini de destekleyici olarak belirler. Yani seçilen kişiler seçildiği sürece her yaptıklarında keyfilik sunamazlar. Denetleyen bir millet iradesi bulunur. zaten Cumhuriyet yönetiminin demokrasiyle birlikte sunduğu önemli ayrıcalıklardan biri de budur. Kısaca Millet yönetimin tüm aşamalarında söz sahibidir.

Cumhuriyet Bayramını Niçin kutladığımızı anlamak için Cumhuriyetin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinin önemini anlamak gerekir. Çünkü bu tarih yüzyıllık geçmişiyle Cumhuriyetimizin dünyaya ilan edildiği, milletimize armağan edildiği gündür. Çünkü cumhuriyet en mükemmel yönetim şeklidir. Cumhuriyetten daha iyi bir yönetim yoktur. Böylesine mükemmel bir yönetimin seçilmesinin bayram olmasından daha anlamlı bir şey de yoktur.

Ülkemizin düşman istilasından kurtarılıp Cumhuriyetimizin kurulması için eşsiz bir mücadele örneği gösteren, başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün gazi ve şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Cumhuriyet Bayramının 99.Yılı Öğretmen Konuşma Metni

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Samsun’dan Amasya’ya geçti ve 22 Haziranda Amasya Genelgesini yayınladı. 23 Temmuzda Erzurum, 4 Eylül Sivas Kongrelerini topladı. Anadolu’yu örgütledikten sonra 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geçti. Ankara’da T.B.M.M.’yi topladı ve 23 Nisan 1920’de yeni milleti temsile yetkili meclisimiz kurulmuş oldu.

Bu sırada Serv Anlaşmmasını dayanak alan düşmanlar ülkemizi işgal etmeye başladılar. Yunanlılar Anadolu’nun batısını, İngilizler ve Fransızlar Anadolu’nun güneyini işgal ettiler. Doğu Anadolu Ermeniler tarafından işgal edildi.

Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan kurtuluş mücedelemizde ordumuz; Batı Cephesinde 1. Ve 2. İnönü, Eskişehir ve Kütahya, Sakarya ve Büyük Taarruz Muharebeleri sonucunda Yunanlıları yurttan attı. Antep, Maraş ve Urfa gibi şehirlerimiz ise İngiliz ve Fransızlardan temizlendi. Ermeniler, Kazım Karabekir Paşa kuvvetleri tarafından Gümrü’ye kadar sürüldü.

Bu mücadelede Türk milleti yediden yetmişe herkesin büyük katkısı olmuştur. Halide Edip, Kara Fatma, Nene Hatun, Şerife Bacı, Gördesli Makbule Hanım, Halime Çavuş gibi nice kadın kahramanlarımız ortaya çıkmıştır.

Kurtuluş Savaşının ardından 29 Ekim 1923’te milletimize en yakışan rejim olan Cumhuriyet idaresine geçilmiş, Cumhuriyet T.B.M.M.’de oy birliği ile kabul edilmiştir. Aynı gün Mustafa Kemal Atatürk Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Daha sonraları demokrasi ile de taçlandırılan Cumhuriyet dünya durdukça yaşatılmaya devam edecektir.

Ömer Bedrettin Uşaklı, şu dizeyi yazmıştır:

“Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti…”

Hürriyet yani özgürlük insanoğlunun vazgeçemeyeceği bir değerdir. İnsan özgürlük içindeyse mutlu ve değerli hisseder kendini. Türk milletinin Kurtuluş Savaşışında verdiği destansı mücadelenin sonunda aldığı mutluluk işte bundandır. Ulu önder Atatürk’ün “Özgürlük ve Bağımsızlık benim karakterimdir” sözü bu gerçeği çok güzel anlatır. Çünkü bir milletin varlığı ancak ülkesinin bağımsızlığıyla mümkündür.

Cumhuriyet, bireylerin kendi başına karar vermesi, özgürlüğünün tadını çıkarmasıdır. Bir ülkenin bütün vatandaşları ülkeyi yönetemeyeceğine göre, bütün vatandaşlarını temsil eden yöneticileri seçme özgürlüğüne sahip olmalıdır. İşte cumhuriyet yönetimin yaptığı tam da budur.

Cumhuriyetin önemini vurgulamak için sayfalar dolusu yazabiliriz, saatlerce konuşabiliriz. Ancak bilmemiz gereken, aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken bir gerçek vardır. Cumhuriyetimizi kolay kazanmadık. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal’in öncülüğünde büyük bedeller ödeyerek kazandığımız Kurtuluş Savaşına borçluyuz bunu.

Cumhuriyetimizin kıymetini bilmek, koruyup kollamak hepimizin boynun borcudur. Ne mutlu Türküm diyene. Ne butlu Cumhuriyetimizin 100.yılındaki büyük coşkuya hazırlanana.

 

Cumhuriyet Bayramının 99.Yılı Öğrenci Konuşması Metni

Saygıdeğer müdürüm ve öğretmenlerim;

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılında büyük bir gurur ve sevinç duygusu yaşıyoruz. Bu gururda sizin payınız çok büyük. Biz öğrencileriniz olarak, bilime ve teknolojiye giden bilgiye ulaşırken sizin rehberliğinizde ilerleriz. Ülkesini seven, Cumhuriyeti koruyan, demokrasiye inanan bireyler olarak sizin rehberliğinizde yol alırız.

Sevgili arkadaşlar;
Ulu önderimiz Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz” demiştir. Bu söz, onun gençliğe olan inancıdır. Biz de onun bıraktığı emaneti koruma görevini yerine getirmek için çok çalışmalıyız. Bilim ve teknolojik gelişmeleri takip etmeli, vatana millete faydalı olmalıyız. Ulusal ve evrensel kültürü takip etmeliyiz. Kendi kültürümüze, tarihimizi iyi tanımalı ve bu büyük birikimlerden faydalanmalıyız. Atalarımızın başarılarıyla övünmeli, hatalarından ders çıkarmalıyız.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bize her yıl bu bayram coşkusunu yaşatan ve vatan topraklarını korumakla görevli askerlerimize bir kez daha saygılarımızı sunuyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum. Saygılarımla.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konuşması kaynak

https://www.bilgidemeti.com/2022-yili-cumhuriyet-bayrami-konusma-metinleri/

Bir Yanıt

  1. Tematik İçerik

Yorum Yazın