23 NİSAN 1920

23 NİSAN KONUŞMA YAZISI
“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesinin hayata geçirildiği 23 Nisan 1920 Türkiyemizin tarihinde bir dönüm noktasıdır. Bu tarihten itibaren halk ülke yönetiminde söz sahibi olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları dünya tarihinde bir eşi daha görülmemiş Bağımsızlık Savaşı’ndan alınlarının akıyla çıktıktan sonra mücadelelerine ülkenin demokrasi ve cumhuriyet ile idare edilebilmesi için olağanüstü bir gayret göstererek devam etmişler ve 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasını sağlamışlardı.

Dünyada kurtuluş mücadelesini başlatan ve yöneten, ardından da Cumhuriyeti ilan eden tek Meclis bizim Meclisimizdir. Mustafa KemalAtatürk TBMM’nin açılışından dört gün sonra TBMM’nin temel gayesini şu şekilde açıklamıştır: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütün programlarının umdesi şu iki esastır: İstiklâl-i tam… Kayıtsız şartsız millî hakimiyet!…” (27 Nisan 1920). Böylece ülkemizde oy verme yaşı tutan vatandaşların oyları ile seçilen milletvekilleri ile kurulan TBMM, Türkiye’nin millî egemenliğinin temsil edildiği yer olmuştur.
Millî egemenlik halkın idare üzerinde söz sahibi olması demektir. Millî egemenliğin yürürlüğe konulması ancak demokratik yollarla mümkündür. Bu yüzden demokrasi kavramının çok iyi bilinmesi ve özümsenmesi gerekir.
Bu bağlamda Bakanlığımız Öğrenci Meclisleri Projesi’ni uygulamaya geçirmiştir. Bu proje demokratik değerleri öğrencilerimize kazandırma, bu değerleri yaşayarak öğrenme ve uygulama düşüncesinden hareketle 2004 yılında yaşama geçirildi. Bu yıl ise öğrencilerimiz okullarında seçimler gerçekleştirdiler, oy kullandılar ve kendi başkanlarını seçtiler. Çünkü demokrasi yaşanmadan öğrenilmiyor. Bu proje ile öğrenciler birer seçmen, sınıflar birer seçim bölgesi, okullar birer seçim çevresi olarak işlev gördü. Bir ülkenin gençleri yarının yöneticileri, siyasetçileri ve bilim adamları demektir.
Biz de bu sayfamızı tarihimizdeki önemli noktalardan birine ayırdık. Beğeneceğinizi umuyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyoruz.

2 Yorum

  1. emrecan tükel

Yorum Yazın