23 Nisan Hakkında Kısa Bir Yazı

23 Nisan Hakkında Kısa Yazı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, sadece çocukların heyecanı değil yetişkinlerin de anılarıdır. Herkesin çocukluk döneminde taşıdığı bayraklar, süslediği sınıflar, okuduğu şiirler ve rol aldığı piyesler unutulmazdır.  Çocuk bayramını bir yetişkinin özlemleri olarak okuyabileceğimiz, 23 Nisan hakkında kısa bir yazı…
23 Nisan sözü geçti mi içimde müthiş bir ürperme olur. Öyle bir heyecan duyarım ki çocukluğuma giderim hemen. Sınıfımızı nasıl süslediğimiz, öğretmenimizin kara tahtaya tozlu tebeşirle yazdığı “Bu gün 23 Nisan, kutlu olsun ülkemize” canlanır gözümde. Hiç unutmam 23 Nisan da çıkmıştım il kez sahneye. Küçük Ali adlı piyeste Küçük Ali olmuştum. Bu duygu anlatılmaz ki? Piyes bittiğinde köylüler beni çok alkışlamıştı. Hani sen ölmüştün? diyen köylülere bakıp, çocukça anlatırdım. Düşman askerleri beni vurduğunda kalabalıktan kadınlar ve yaşlılar ağlıyordu. 23 Nisan bende böyle kalıcı etki yaptı. Eminim ki başka insanlar da da etkisi halen devam ediyor.
Büyük komutan, eşsiz lider Atatürk, Türk halkına bu armağanı verdi. Onun önderliğinde yürüyen atalarımızdan bize devredilen ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ sözü her şeyi anlatıyor.
23 Nisan deyip geçmeyin. 23 Nisan için çok konuşmalar, bitmeyen uzun yazılar şiirler yazılır ama bizler okumaktan bıkmayız. Türk milleti olarak bu çocuksu duygularımızla bu günlere taşıyabiliyor isek  23 Nisan sonsuza kadar bayram olarak kutlanacak demektir.
Sizlere 23 Nisan hakkında çocukluğumda yazmış olduğum şiiri gönderiyorum.  Bitmeyecek nice 23 Nisan’lara…

Çocukluğum 23 Nisan

Benim adım 23 Nisan,
Çocuklar sever beni,
Öper koklar beni,
Coşar kutlar beni.
Benim adım 23 Nisan,
Egemenlik milletindir,
Demiştir büyük insan,
Armağandır yurduma.

İlhan Karaslan
Fizik Öğretmeni

Kaynak: bilgidemeti.com/23-nisan-hakkinda-kisa-bir-yazi/

2 Yorum

  1. Ersen
  2. 23nisan

Yorum Yazın