2021 Yılı 23 Nisan’ında Dünya Çocukları

2020’nin başından itibaren tüm dünyayı kabus yerine çevirden Covid-19 virüsü, 23 Nisan coşkusune engel oldu. 2021 yılının Mart ayına kadar yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim zorunlu tercihimizde. Bu süreçte sadece ülkemiz çocukları değil tüm dünya çocukları, kapalı mekanlarda adeta mahsur kaldı. Salgının acımzasız sonuçlarından olan ölüm olayı ne yazık ki bir çok çocuğu etkiledi. Diliyoruz ki 2021 Yılı 23 Nisan’ında Dünya Çocukları, daha özgür bir geleceğin umutlarına yeniden kavuşacak. Çünkü pandemi sürecinin sona gelmesiyle birlikte çocuklar yeniden hayatı şenlendirecek. Kendilerine Çocuk Bayramı armağan eden eşsiz lider “Atatürk’ün dediği gibi Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır”
23 Nisan’ın milli bayram ilan edilmesinin sebebi, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıdır. Milleti yönetimde temsil eden kişiler olan milletvekillerinin seçimleri, 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamıştır. Bu bildiri, Atatürk tarafından hazırlanmıştır ve Ankara’da bir meclisin toplanacağı ile bu toplantının nedeni açıklanmaktadır. Ulu önderimizin 21 Nisan 1920 tarihli genelgesinde ise milletvekillerinin 23 Nisan’da Ankara’da olmasını istenmiştir. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.  TBMM kurulmuş ve böylece yönetim iradesi Türk milletine geçmiştir..
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, üç kavramın hatta üç bayramın birleşimiyle oluşmuştur. Bunlar 23 Nisan, Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Birbiriyle çok büyük anlam birlikteliği olan üç bayramın birleşimiyle her yıl kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şeklini almıştır. 23 Nisan ilk defa 1921 yılında bayram olarak ilan edilmiştir. 23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak kutlanması, 23 Nisan 1927’de Atatürk’ün himayesinde başlamıştır. Ülkemizin geleceğinin çocuklar ve gençler olduğunu her fırsatta vurgulayan Atatürk, Türk gençliğine 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, Türk çocuklarına ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı armağan etmiştir.
23 Nisan’ın anlam ve önemi, Ulusal Egemenliğin millette olmasının kabul edilmesidir. Millet iradesinin belirleyiciliğini Çocuk Bayarmıyla taçlandıran, ülkesinin gençlerine ve çocuklarına bu kadar büyük önem veren başka bir lider tarihte bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ve bu cumhuriyetin esasları sonsuza kadar devam edecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

Kaynak: https://www.bilgidemeti.com/23-nisan-kompozisyonla/

Yorum Yazın