24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü Hakkında Kısa Yazı

Atatürk, “Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözüyle Türkiye Cumhuriyeti devleti için öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Öğretmenlik öyle büyük ve önemli bir meslektir ki sonraki kuşaklara emanet edilecek çocukların, gençlerin iyi yetişmesi bu mesleğin üyelerine bağlıdır. Nitekim 24 Kasım Öğretmenler Günü bu bilincin toplumda karşılığını bulması için önemlidir.
Mustafa Kemal Atatürk, öğretmene verdiği büyük değeri ifade eden konuşmasında; yukarıdaki ünlü sözünün devamında: “… Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir… Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.” demiştir.
Bu ifade o kadar açıktır ki öğretmenlik mesleğinin başka mesleklerle kıyaslanmayacak kadar büyük öneme haiz olması tartışılmaz bile. Zaten modern eğitim sisteminden önce, bilginin aktarım sürecinde hoca talebe ilişkileri şart olmuştur. Felsefe, bilim dünyasının temeli bu şekilde oluşmuştur. Bir çok medeniyetin temeli ülkeyi yönetenlerin alimlere gösterdiği büyük önem ve destekle vukuu bulmuştur. Selçuklu hükümdarlarının, vezirlerinin himayesinde yetişen bir çok alim, günümüzde kullanılan bir çok matematik, astronomi ve felsefe alanlarındaki kavramların temelini oluşturmuştur.  Sonuç olarak öğretmenlik mesleği, başka hiç bir meslekle kıyaslanmayacak denli önemlidir. Zaten kralların, padişahların, doktorların ve siyasilerin yetişmesi de öğretmenlerin elinde olmaktadır.

24  Kasım Öğretmenler Günü

Türkiye’de Öğretmenler Günü her 24 Kasım’da kutlanır. Öğretmenler Günü Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm öğretmenlere adanmıştır. Atatürk öğretmenler için Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. diye seslenmiştir.
Atatürk aynı zamanda, daha yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni alfabesini benimsetmiştir ve bundan dolayı kendisi Başöğretmen olarak nitelendirilmiştir.
Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, Türkiye’de 1981 yılından beri kutlanmaktadır.
Her koşulda fedakarca yorulmadan azimle çalışan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyoruz.
Öğretmenler için söylenecek en iyi şey henüz söylenmemiştir. Onlara saygımız ve sevgimiz sonsuzdur.

24 Kasım Öğretmenler Günü Hakkında Kısa Yazı

Öğretmenler herkesin ama herkesin hayatındaki önemi büyüktür. Çünkü öğretmenlerin de öğretmenleri olmuştur.


https://www.bilgidemeti.com/24-kasim-ogretmenler-gunu.htm
İlk Yayınlanma tarihi: 23 Kas 2015, 19:01

Bir Yanıt

  1. mahzun

Yorum Yazın