29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Kısa Yazı

Millet egemenliğine dayalı bir sistemdir Cumhuriyet. Farklı ülkelerde uygulanış biçimleri farklı olabilir ancak temel yaklaşım milletin, yöneticisini seçmesidir. Cumhuriyet yönetiminde mahalle, köy, ilçe, şehir ve ülke yöneticileri halk tarafından seçilir. Belirli dönemlerde tekrarlanan seçimlerle yöneticiler değişir veya devam eder. Cumhuriyet dışındaki yönetimler ise bir lişi, bir sülale tarafından yönetim söz konusudur. Bununla birlikte seçim ya olmaz ya da sadece belirlenen kişiler seçilmek zorundadır.
Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce ülkemizde Osmanlı yönetim şekli vardı. Ülkemizi yöneten padişahlar seçimle değil aynı sülalden yani babadan oğula geçiyordu. Halkın yönetime katılmaası söz konusu olmazdı. Esasında o dönemde yaygın yönetim şekilleri nonarji veya mutlakiyet rejimleriydi. Dünya tarihindeki gelişmelerle yavaş yavaş devletlerin yönetim şekilleri de değişyordu. Sanayi devrimine ayak uyduran ülkeler teknolojik gelişmelere ayak uydurdu. Aynı dönemde milliyetçilik akımları gelişti ve bir çok küçük devlet ortaya çıktı. Osmanlı İmparatorluğu da zayıflamaya ve parçalanmaya başladı. 1ç Dünya Savaşından sonra da çok ciddi bir işgal ve yok olma sürecine girdi.
Atatürk ve Silah arkadaşları, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlayan bir varoluş mücadelesine girdi. Bu süreçle birlikte cephede ve halkın arasında yıldızı parlayan, emsali olmayan bir lider ortaya çıktı. Mustafa Kemal atatürk’ün öncülüğünde bir varolma müxadelesi verildi. Çetin, efsanevi savaşlar sonucuında milletimiz özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuştu.
28 Ekim 1923 traihinde Cumhuriyetimiz kuruldu. 100. yılını kutlayacağımız 29 Ekim 1923’te çok daha büyük bir coşkula kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

29 Ekim

Kıymetini bil ey Türk
Cumhuriyet insanlıktır
Kadın erkek fark yok
Büyük küçük eşittir
Bu gün dünya kaynıyor
Ne ülke ne devlet
İçten dıştan kalmıyor
Yıkılıyor elbet
Atatürk’ün bize bıraktığı
Eşitlik ve adalet
Kurtaracaktır insanlığı
Yaşayacaktır Cumhuriyet
Özgür Ali Korkmaz
Kaynak Link
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kısa Yazı

2 thoughts on “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Kısa Yazı”

  1. Cumhuriyet Bayramı bu yıl inşallah alanlarda coşkuyla kutlanacak. Sınırımızdaki ülkelerin durumu belli. İnsan hak ve hürriyetleri yerlerde sürünüyor. Atatürk ilkeleri ve cumhuriyetimize sıkı sıkı sarılmalıyız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

  2. Cumhuriyetimizi çok seviyorum. Komşu devletlerde yaşanan görüntülere çok üzülüyorum. Paramparça olmuş durumdalar. Cumhuriyetimiz bize Atatürk’ten kaldı. Kanımızın son damlasına kadar korumalıyız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir