Alfred Russel Wallace

Alfred Russel Wallace hakkında bilgi vermek amacıyla bu ünlü ve önemli bilim insanını siz değerli bilgidemeti okurlarıyla paylaşmak istedik sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle

Alfred Russel Wallace Kimdir?

8 Ocak 1823 ve 7 Kasım 1913 yılları arasında yaşamış bir bilim insanıdır. İngiltere Galler’de Usk ve Monmouthshire da bir ailenin dokuz çocuğundan sekizinci çocuk olarak dünyaya geldi Alfred Russel Wallace.
Eğitimin de de Hertford’da bir dilbilgisi okulunu bitirdikten sonra 1840-1843 yılları arasında harita ve kadastrocu ağabeyinin yanında üç yıl kadar çalıştı. 1844 yılında Leicester’da bir okulda bir süre görev yaptıktan sonra 1845 yılında ağabeyi William’ın ölümü ile tekrar harita ve kadastro işine geri döndü.
1848 yılında Leicester’dan tanıdığı doğa bilimci olan Henry Walter Bates ile Amazon yağmur ormanlarından örnekler toplamak üzere Brezilya’ya gitti. Türlerin orijinlerini araştırma fikri bu gezi esnasında şekillendi. 1852 yılında İngiltere’ye geri döndü.
1854 ve 1862 yılları arasında bazı araştırmalar yapmak ve örnekler toplamak üzere Malay Takımadalarında bulundu. Burada yapmış olduğu çalışmaları 1869 yılında yayımlanan Malay Takımadaları adlı eserinde topladı.
Charles Darwin ile aynı zamanlarda evrim kuramı konusunda çalışmalar yapmıştır. Darwin , dinsel ve muhafazakar çevrelerden tepki alacağını düşünerek çalışmalarını ölümünden sonra yayınlanmak üzere rafa kaldırmışken, benzer bir çalışma hazırlayan Wallace’dan 1858 yılında aldığı bir mektup çalışmalarını yayımlaması için ona cesaret vermiştir. Darwin ile Wallace evrim teorisi ve doğal seçilim üzerine beraberce bir tez yazıp yayımlamışlardır.
Alfred Russel Wallace aynı zamanda bir biyolog, antropolog, doğa bilimci ve coğrafyacıdır.
Kaynak Link:
https://www.bilgidemeti.com/alfred-russel-wallace.htm

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir