Amerikan Bağımsızlık Savaşı

Evet arkadaşlar bugünkü yazımızda yaşanmış bir tarihi anlatacağız. Bu tarih Amerikanın iç savaş yaşamadan öncesine dayanıyor Amerikan Bağımsızlık Savaşı bu savaşın çıkış sebebini, İngiltere ve Amerika kıtasındaki kolonileri arasındaki mücadele ve deniz savaşlarının önemi göreceğiz bilgilerinize bilgidemeti…
AMERİKAN BAĞIMSIZLIK SAVAŞI
1775-1783 yılları arasında Birleşik Krallık ve Kuzey Amerika’daki 13 Koloni arasında geçen ve ABD’nin kurulmasıyla sonuçlanan savaştır. Savaş, İngiltere’nin yedi yıl savaşları sonucu harcadığı paraları tekrar kazanabilmek adına Amerika’da bulunan kolonilere ağır vergiler yüklemesiyle başlar. Çatışma önce İngiltere’nin sömürge sorunlarından kaynaklanan bir iç savaş olarak başlamış olsada daha sonra Fransa’nın, İspanya’nın ve Hollanda’nın, Amerika’nın yanında yer almasıyla uluslararası bir savaşa dönüştü. 20.000 kişilik düzensiz bir Kıta Ordusu’na karşı 42.000 kişilik düzenli bir kuvetten ve Alman kökenli 30.000 paralı askerden oluşuyordu.


Savaşın sona ermesini sağlayan en büyük etken deniz savaşlarında yaşandı. Britanya Adaları çevresinde toplanan Amerikalılara ait gemiler, savaş boyunca 1.500 İngiliz ticaret gemisiyle 12.000 İngiliz denizcisini ele geçirdiler. 1780’den sonra İspanya ve Hollanda, Britanya denizlerinde büyük ölçüde denetim kurarak İngiliz deniz gücünün açık denizlere çıkamaz hale gelmesine yol açtılar.

Paris Antlaşması (1783) ile İngiltere, batıda Mississippi Irmağını da içine alan sınırlarla, Amerika’nın bağımsızlığını tanıdı. Kanada İngiltere’de kaldı, ama Doğu ve Batı Florida İspanya’ya verildi. 3 ay sonra, son İngiliz askerlerinin 25 Kasım 1783’te New York’tan ayrılmasıyla George Washington şehre girdi.

Yorum Yazın