Atatürk’ün Sosyal Bilimler Alanında Yaptığı Çalışmalar

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önderimiz M. Kemal Atatürk, Eğitime, bilime teknolojiye, sanata ve spora çok önem vermiştir. Türk halkının ileri ülkeler düzeyine ulaşması için gerekli tüm adımların atılması noktasında devrim niteliği taşıyan kararlar almıştır. Atatürk, fen bilimleri yanında  sosyal Bilimlere de özel bir önem vermiştir. Atatürk’ün sosyal bilimler alanında yaptığı çalışmalar dil, tarih ve kültür kurumlarının oluşturulmasıyla başlar. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağın uygarlık düzeyine ulaştırmak için ilgili kurumlara büyük önem verilmiştir.
Atatürk, Türkçe’mizin gelişip yabancı sözcüklerden ayıklanması için Türk Dil Kurumunu kurmuştur. Yine tarihimizi gelecek kuşaklara doğru olarak aktarmak için Türk Tarih Kurumu’nu kurmuştur. Bu iki büyük kurumun Cumhuriyet tarihimizdeki önemi çok ayrıdır.  Bu kurumların kurulması ulusal kültürümüzün evrensel kültürle güçlü bağ kurmasını kolaylaştırmıştır. Atamızın döneminde,  Türkiye’den, Avrupa ülkelerine, farklı alanlarda öğrenim görmesi için öğrenciler gönderilmiştir.  Afet İNAN, Jale İNAN ve Burhan TOPRAK bu kişilerden bazılarıdır.  Bu kişiler  Avrupa da, kendi alanlarında öğrenim görmüş ve  Türkiye’de   çalışmalar bu kişilerin önderliğinde gerçekleşmiştir.

Atatürk döneminde, Sosyal Bilimler alanında yapılan çalışmalar arasında Tük Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin kurulmasının önemli büyüktür.

1931 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu(TTK)’nun en önemli amacı; Türk Tarihini araştırmak, bilimsel araştırmalar yapmaktır. Türk Tarih Kurumu, yaptığı çalışmaları Belleten dergisinde yayınlamaktadır.
1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu(TDK)’nın en önemli amacı; Türk Dilini incelemek, yabancı kelimelerden arındırmak ve Türk Dilini geliştirmektir.
“Fakat bilim ve özellikle sosyal bilim alanına giren işlerde ben emir vermem. Bu alanda, isterim ki bana bilginler doğru yolu göstersinler. Onun için, siz kendi biliminize, kültürünüze güveniyorsanız, bana söyleyiniz. Sosyal bilimin güzel yönlerini gösteriniz, ben izleyeyim.”
Mustafa Kemal Atatürk
1923 (Ahmet Cevat Emre, İki Neslin Tarihi, s. 316)
Atatürk’ün sosyal bilimler alanında yaptığı çalışmalar kaynakçası:
https://www.atam.gov.tr/duyurular/ataturke-gore-ataturk
https://www.bilgidemeti.com/ataturkun-sosyal-bilimler-alaninda-yaptigi-calismalar/

25 Yorum

 1. 06şekr06
 2. silmi
 3. eedd
 4. ayça
  • nisa :D
 5. asdasdfsa
 6. hfhfhfhfhhfv
  • Balanur
 7. asasasasasasaaa
 8. ece
  • Serap
  • SENA
 9. edward
 10. Büşra
 11. Arif
 12. selam
 13. selam
  • Sezgin
 14. xmehnn
 15. Belgin
 16. Beril
  • Tutgut Baban
 17. Emir

Yorum Yazın