Atmosferin Ağırlığı

Atmosferin ağırlığının ölçümünü bilim adamları yapmış ve bulmuşlar. Bu canlı hayatı için önemli bir kavram hava basıncının olmadığını düşünmek bile istemiyorum. Eğer hava basıncı olmamış olsaydı dünya üzerinde insan ırkı diye bir ırk olmazdı. Hava basıncı olmasaydı vücudumuzdaki sıvı basıncı nedeniyle patlardık. Bu yüzden astronotlar uzayda astronot elbisesi sayesinde durabiliyorlar.
 

Atmosferin Ağırlığı

Gezegenimiz, atmosfer denilen kalın bir hava katmanıyla kuşatılmıştır. Bu hava katmanı yaklaşık 120 değişik gazın karışımından oluşur. Bunların en önemlisi oksijen ve nitrojendir, ama bunlardan başka atmosferde yoğun miktarda toz ve su buharı da bulunur. Havanın da tıpkı diğer maddeler gibi belirli bir ağırlığı vardır. Ağırlık, bir maddenin yerçekimi kuvveti tarafından çekilme miktarıdır.
Tartıya bir taş koyduğumuzda ve tartı 5 kiloyu gösterdiğinde, bu taşın yerçekimi tarafından 5 kilogramlık bir kuvvetle çekildiği anlamına gelir. Böylece yerçekimi kuvveti atmosferdeki tüm gaz ve tozu kendine doğru çeker. Eğer atmosferdeki tüm gazları bir yere biriktirip tartabilseydik, tartımız 5.700.000.000.000.000 tonu gösterecekti!
Bu hava bizi her yandan sarıp üzerimize baskı uygulayarak hareket kabiliyetimizi engeller. Şu anda bile hepimizin üstünde 1 tona yakın bir hava basıncı vardır. Bunu hissetmememizin nedeni vücudumuz içindeki hava ve sıvıların basıncının, dıştaki hava basıncına karşı dengeyi sağlamsıdır. Havanın en çok basınç yaptığı yer deniz yüzeyidir. Burası atmosferin en alt noktası olduğu için buradaki hava basıncı 1.133 kg/cm2’ye kadar çıkar. Buradan yukarıya doğru çıktıkça basıçta azalır. Bu yüzeyden yüksek uçan uçaklarda, insan vücudu için gerekli basıncı sağlamak amacıyla yapay basınç uygulanır. Yerkürenin yaşamak için uygun bir yer olmasını sağlayan şey atmosferdir. Atmosfer soluduğumuz havayı içerir, güneşin zararlı ışınlarını engeller ve yeryüzünü donmaktan veye yanmaktan korur.
Kaynak Link:
https://www.bilgidemeti.com/atmosferin-agirligi.htm

Bir Yanıt

  1. Berke Can Çimen

Yorum Yazın