Avusturya’da Üniversite

Avusturya’daki üniversitelerle ilgili bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerimiz için  edindiğimiz kısa bilgiler şöyle:

  • Avusturya eğitim sistemine göre,  lisans bölümleri  (Tıp, hukuk ve öğretmenlik gibi bazı istisnai bölümler dışında) 3 yıl, yüksek lisans bölümleri de ise 2 yıl sürmekte.
  • Öğrenciler,  Avusturya´da 3 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıklarında sınavsız olarak  doğrudan yüksek lisans programına geçme haklarına sahiptirler. Yine yüksek lisans bitiminde de herhangi bir sınava girmeden doktora yapma haklarına sahiptirler.
  • Türkiye´de  lisans eğitimini sürdürmekte olan öğrenciler Avusturya´da aynı ya da benzer bir bölüme geçiş yapabilirler. Avusturya Üniversitelerinde 3 yıl lisans okunur ve tez ile bölüm bitirilir. Söz konusu bitirme tezi orta çaplı, çok fazla zorluğu olmayan bir yazılı çalışma olarak düşünülebilir. Ardından 2 yıl yüksek lisans yapma olanağı vardır.
  • Avusturya´da lisans eğitimine başlamak isteyen öğrenci, okumak istediği bölümü Türkiye`de kazanmış olmalıdır. Öğrenci Türkiye`de hangi bölüme yerleştirildiyse Avusturya´da da o bölümde veya yakın diğer bölümlerde okuma hakkına sahiptir.
  • Yeterli derecede Almancası olmayan öğrenciler, bir yıl hazırlık sınıfı okur ve ardından, kurs içi Almanca bitirme sınavı hariç, üniversite kabulü için ayrıca bir sınava/mülakata vb. girmez.
  • 2 yıllık yüksek okul programlarının Avusturya´da karşılığı yoktur. Kişi, Türkiye´de mutlaka 4 yıllık bir programa yerleştirilmiş olmalıdır. Bunun dışında aynı biçimde açık öğretim programları da Avusturya üniversitelerince kabul edilmemektedir.
  • Üniversite sınavına yeni girmiş öğrenciler için ÖSYM tarafından Türkiye’deki herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümüne yerleştirilmiş olmak yeterlidir; ayrıca kişinin Türkiye´de yerleştirildiği üniversiteye kayıt olmasına gerek yoktur.

Viyana Üniversitesi

Handelsblatt-BWL-Ranking’ine göre Viyana Üniversitesi İşletme bölümü Alman, İsviçre ve Avusturya Üniversitelerindeki işletme bölümlerine içersinde en iyisi. Viyana Üniversitesi bu zamana kadar çok kez dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına seçilmiştir.

Viyana Teknik Üniversitesi

2012/2013 öğretim yılında Viyana Teknik Üniversitesinde Harçlar kalktı!
Dönemlik 363,36 € olarak ödenen harç bedeli rektörlüğün Mayıs ayında aldığı karar gereğince hiçbir öğrenciden alınmayacak.

Viyana Ekonomi Üniversitesi

88.000 metrekare üzerinde Avrupa’nın en büyük ve modern üniversite binaları kuruluyor. 2013/14′te bittiğinde Viyana Ekonomi Üniversitesi o binalara taşınacak. İnşaatın son durumu için: http://www.campuswu.at/de/info/webcams/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Linz Üniversitesi

Avusturya´nın en yeni üniversitesidir. 12.800 öğrencisi ve sosyal-ekonomi bilimleri, teknik-fen bilimleri ve hukuk olmak üzere 3 fakültesi bulunmaktadır.
AB üniversiteleri arasında, ilklerden biri olarak, 1990 yılında Mekatronik bölümü hayata geçirilmiştir.

Salzburg Üniversitesi

Avusturya – Paris Lodron Sazburg Üniversitesi 4 Fakültesiyle 13.000 öğrencisiyle Salzburg´un en büyük eğitim kurumudur. Fakülteleri: Teoloji, Hukuk, Kültür Bilimleri ve Fen Bilimleridir.

Graz Üniversitesi

Avusturya – Karl Franzens Graz Üniversitesi 22.000´in üzerinde öğrencisi ve 6 fakültesiyle Avusturya´nın ikinci büyük üniversitesidir. Üniversitenin kütüphanesi Steiermark bölgesinin en büyük kütüphanesine sahiptir.
Kaynak ve Ayrıntılı Bilgi:
http://www.avusturyadauniversite.com/tr/

Bir Yanıt

  1. Berfin

Yorum Yazın