Ayağını Yorganına Göre Uzat

Ayağını Yorganına Göre Uzat ata sözünün anlamını anlatabilmek için, çevremizde çok örnek vardır. Kredi kartıyla ölçüsüzce, düşünmeden harcama yapıp da bu parayı neyle ödeyeceğini hiç düşünmeyen bir çok sorumsuzluk örneği…
Kazanmadığı parayı harcayan insanlar yüzünden aileleri çok büyük sıkıntılara düşüyor. Ailenin birlikteliği sarsılıyor, yuvalar dağılıyor ve çocuklar annesiz babasız kalıyor… Harcaması gelirinden fazla olan her insanın düştüğü kaçınılmaz olumsuz durumlar bazen trajedilere dönüşüyor ve geride acı hikayeler bırakıyor.
Yer yüzünde her gün binlerce insan sırf kazancından çok harcayıp borçlanan ve her geçen gün borçları katlanarak büyüyen insanların yaşadıkları sıkıntılara sahne oluyor. İşte bu gerçekler için, insanlığa şu sözü söyletmiştir: Ayağını Yorganına Göre Uzat! Ayağını yorganından fazla uzatırsan açıkta kalır,üşürsün…
Her insanın hayal kurma hakkı kadar, güvende yaşama hakkı da vardır. Ancak olmayan parayı harcayıp hayallere dalmanın doğuracağı ağır sonuçları tadacak yakınları açısından düşünmek daha doğrudur. Öyle ya bu hayal kurma özgürlüğü değil, olsa olsa çevresindekilerin yaşama haklarını gasp etmektir.
Ayağını yorganına göre uzat sözü en yalın anlamıyla ne kazanıyorsan en fazla o kadar harcamanın gerekliliğidir. Olmayan parayı harcarsan üşürsün, fazladan harcadığın her kuruş için daha fazla çalışmak zorunda kalırsın, borçlanırsın ve borçların katlana katlana büyür. Tıpkı başka ata sözünde belirtildiği gibi. Damlaya damlaya göl olur. Borçlar damla iken bir zaman sonra göl gibi büyür.
Sonuç olarak borçlanmak mecburi durumlarda anlamlıdır. Keyfi, hesapsız yapılan harcamaların sonu insanların bütçesine zarar verir. Toparlamak için daha fazla çalışmak gerekir. Hele de beklenmeyen harcamalar çıkarsa insanı daha da zorlar. Esasen insanlar kazandıklarının tamamını da harcamayıp iyi gün, kötü gün için bir miktar birikim yapmayı öğrenmelidir. Kazançlarının bir kısmı ile yaşlılıklarında, hayatlarını kolaylaştıracak bazı imkanlar hazırlayabilirler. İsraf yerine tasarrufu yaşam biçimi haline getiren insanlar hem kendilerine hem de sevdiklerine faydalı bir iş yapmış olurlar.
Kaynak:
bilgidemeti.com/ayagini-yorganina-gore-uzat/