Ayda Neden Yaşam Yoktur?

Aslında ayda yaşamın olmaması çokta garipsenecek bir durum değil çünkü ayın bir atmosferi yok! olmadığını biliyoruz zaten eğer bir atmosferi olmuş olsaydı güneşten gelen ultraviyole ışınlarının bu atmosferden geçerken süzülmesi gerekirdi, eee doğal olarak bunu bildikten sonra ayda yaşamın olmayacağını 5 yaşındaki çocuk bile söyler. Daha birden fazla sebep var gelin başka hangi sebepleri varmış yazımızın devamında görelim.

Ayda Neden Yaşam Yoktur?

İnsanın aya ilk ayak bastığı 1969 yılından önce bile ayda hayat olmadığı, çünkü ayın atmosferi bulunmadığı biliniyordu. Bilim insanları bunu, ayda günbatımı olmadığını keşfettikten sonra anladılar. Dünyada günbatımı sırasında hava yavaş yavaş kararır, çünkü güneş battıktan sonra bile hava güneş ışıklarını yansıtmaya devam eder. Oysa ayda gündüzken bir anda gece olur.
Ayda havanın bulunmaması, buranın güneş ışınları karşısında korumasız olduğu anlamına gelir. Güneş, dünya için yaşamın kaynağıdır ama bir yandan da canlılar için pek çok ölümcül ışın yayar. Ancak dünyanın atmosferi bizi bu tehlikeli ışınlardan korur. Ayda ise bu ışınları durduracak bir hava olmadığından güneşin ışınlarının tümü ayın yüzeyine ulaşır. Öte yandan havanın olmaması ay yüzeyinin çok sıcak veya çok soğuk olmasına neden olur. Ayın güneşi gören tarafının ısısı 180 dereceye çıkar ve iki hafta süren “ay günü”nden sonra iki hafta sürecek “ay gecesi” başlayıp ısı sıfırın altında yaklaşık 260 dereceye kadar düşer. Bu koşullar altında yeryüzündeki herhangi bir yaşam biçiminin ayda canlı kalması mümkün olamaz.
Bu yazımızda ayda hayatın olmadığını ama neden olmadığını araştırdık.  Sizler de benzer sorularınız ve bu sorulara aradğınız yanıtı bize gönderebilirsiniz. Bununla birlikte yazı hakkındaki olumlu olumsuz düşüncelerinizi yorum olarak gönderirseniz seve seve yayınlarız.
Kaynak:  https://www.bilgidemeti.com/ayda-neden-yasam-yoktur.htm
Yazının ilk yayınlanma tarihi: 26 Kas 2010, 17:18

5 thoughts on “Ayda Neden Yaşam Yoktur?”

    1. Ayda yaşam yoktur ama insanlık böyle kendini yok etmeye devam ederse ayda kendine yer bulmak için her şeyi yapacaktır. Savaşlar, açlık ve yoksulluk nedeniyle insanlar gidecek yer arayacaklar. O yüzden tamam şimdi ayda hayat yok ama gelecek yüzyıllarda olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir