Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir ?

Yazımızın konusu başlığımızda da belirttiğimiz gibi ayna kırılmasının neden uğursuzluğa yol açtığı, bunun sebebinin neye ve nasıl dayandığı, kaynağının ne olduğu ve insanları nasıl etkilediği hakkında bir bilgi vermek istedik umarız faydalı olur ilgilerinize teşekkürler.
Bilgidemeti…

Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir ?
Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine olan inanış, en eski batıl inançlardan sadece birisidir. Kökeni ilk çağ insanlarına kadar dayanmaktadır. Göllerde veya su birikintilerinde, kendi yansımasını gören ilkel insanlar şaşırmışlar, bunun kendisinin ruhu olduğunu sanmış ve suyu bulandırıp görüntüsünün kaybolmasına neden olanları da kendisinin bir düşmanı olarak görmüştür. İlk aynaların kullanılışı eski Mısır devirlerinde rastlanır.
Bunlar pirinç, bronz, gümüş hatta altın gibi metallerden yapılmış ve çok iyi parlatılmış yüzeylerdi ve de tabii ki kırılmaları mümkün değildi. Bu devirde de bu parlak yüzeylerden yansıyan görüntünün o insanın ruhunun bir yansıması olduğuna inanılıyordu. Bu batıl inanç, 15. yüzyılda İtalya’da arkası gümüş kaplı, çok kolay kırılabilir ve pahalı ilk aynaların yapılması ile birlikte iyice gelişti.
İnanç biraz da ekonomik boyut kazanmıştı. Aynayı taşıyanlar, evlerde aynaları temizleyen hizmetçiler, aynaları kırmaları halinde, yedi yıl boyunca, ölümden daha beter felaketlerle karşılaşabilecekleri hususunda uyarılıyorlardı. 17. yüzyılın ortalarında İngiltere ve Fransa’da ucuz maliyetli aynalar üretilmeye başlanıldı ama batıl inanç o kadar yerleşmişti ki, günümüzün modern dünyasında bile hala devam etmekte.

Bir Yanıt

  1. jale miray

Yorum Yazın