B vitamini Şart

HAFIZANIZI KORUMAK İÇİN DÜZENLİ B VİTAMİNİ ALIN
İnsanlığın önünde çözüm bekleyen en önemli saplık sorunlarından biri olan alzheimer için çalışmalar tüm dünyada sürüyor. Bu çalışmaların bir de İngiltere’de yapılmış ve ilginç sonuçlar alınmış.  Ntvmsnbc kaynaklı babere göre araştırma, alzheimer gibi hastalıkların yüzde 50 oranında yavaşlatılmasının, hatta durdurulmasının B vitaminiyle mümkün olabileceğini savunuyor.
Yaşlılılarda görülen  en önemli hastalıklardan birisi alzheimer hastalığı.  Alzheimer, demans (bunama) gibi sorunlarla başetmenin nedenli güç olduğu biliniyor. Bu nedenle İngiltere’de yapılan bu son araştırma, başta alzheimer olmak üzere yaşlılıkla gelen bunama için umut ışığı oldu.

Çalışmaların Oxford Üniversitesi tarafından yürütüldüğü ve  araştırmaya orta düzeyde hafıza kaybı yaşayan ve konuşmakta zorluk çeken 168 yaşlı insan katıldığı belirtiliyor.
Gönüllülerin yarısına günlük tavsiye edilen miktarın üzerinde folik-asit, B6, B12 gibi 3 farklı B vitamini içeren dozajlar verildi. İki yılın sonunda vitamin verilen grupla verilmeyen grubun beyinlerindeki küçülme ölçüldü.
Sonuç ise çarpıcı… Yüksek dozlarda B vitamini almış olan grupta beynin küçülme oranı ortalama yüzde 30 daha az. Hatta kimi durumlarda bu oran yüzde 50’ye yükseliyor.
60 yaşın üzerindeki insanların beyinleri yılda yüzde 0.5 oranında küçülüyor. Alzheimer hastalarında ise bu oran yüzde 2 buçuğa çıkabiliyor.
Araştırmanın sonuçları bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İlk bulgular, B vitamininin alzheimer tedavisinde devrim yaratabileceğini ortaya koyuyor. Ancak uzmanlar kesin sonuca varmadan önce daha çok kişiyle araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.