B Vitaminleri Hakkında Genel Bilgiler

B6 Vitamini (Pyridoxine)

B6 vitamini suda eriyen bir vitamindir.  Vücut bunları depolayamaz.Vitaminin artan miktarda idrar yoluyla vücudu terkeder.  B6 vitamini bağışıklık sistemini antikor üretmeye yardımcı olur.  B6 vitamini normal sinir fonksiyon ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Vucudumuz B6 vitaminini, proteinleri aşağıya çekmek için kullanır yani protein oranı fazla gıdalar tükettiğimizde vücudumuz da daha fazla B6 ya gereksinim duyar.  B6 vitamini fasulye, fındık, baklagiller, yumurta, et, balık, tam tahıllar ve zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllarda bulunur.
B6 vitamini Çok Önemlidir
B6 vitamininin tablet şeklinde ve yüksek dozlarda alındığında nörolojik bozukluklar ve uyuşmalara neden olduğu unutulmamalıdır.
Bu vitaminin eksikliği ağız ve dil yarası, irritabilite, konfüzyon ve depresyona neden olabilir. Vücudun gereksinim duyduğu temel vitaminlerin günlük beslenmede, dengeli şekilde ve doğal yollardan alınması önerilmektedir.
B1 vitamini (tiamin) ve B2 vitamini (riboflavin) vücut enerji üretmek ve kaslar, sinirler, kalp ve etkisi enzimleri etkiler yardımcı olur.
B3 vitamini (niasin) hücrelerde enerji üretiminde önemli bir role sahiptir ve deri, sinir sistemi tutmanıza yardımcı olur ve sindirim sistemi  sağlığı için gereklidir.
B5 vitamini (pantotenik asit) normal büyüme ve gelişmeyi etkiler.
B6 vitamini (piridoksin) vücut proteini yıkmak ve kırmızı kan hücreleri, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminin parçalarının sağlığını korumaya yardımcı olur.
Vitamini B7 (biyotin) protein yıkmak yardımcı olur ve karbonhidrat ve vücut hormon yapmanıza yardımcı olur.
B9 vitamini (folik asit) vücut hücreleri yapmak ve DNA korumak ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli yardımcı olur.
B12 vitamini (kobalamin) vücudun büyüme ve gelişiminde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda, kan hücreleri, sinir sistemi fonksiyon üreten bir parçası vardır ve vücut folik asit ve karbonhidrat kullanır.
Bazı B vitaminleri eksikliği anemi, yorgunluk, iştah kaybı, karın ağrısı, depresyon, uyuşukluk ve karıncalanma kollar ve bacaklar, kas krampları, solunum yolu enfeksiyonları, çocuklarda saç dökülmesi, egzama, zayıf büyüme ve doğum kusurlarına neden olabilir.
Bazı alternatif tıp uygulayıcıları B vitamini eksiklikleri bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve vücudu kansere karşı daha savunmasız kalmasına iddia ediyor. Kanser olan kişiler için tedavi olarak B vitamini yüksek dozda öneririz. Birçok araştırmacıların çalışmaları vitamini alımı ve bazı kanserlere yakalanma riski arasındaki ilişkileri dikkate alıyor.
Yazının Tamamı için burayı tıklayınız!