B Vitaminleri Hangi Besinlerde Bulunur?

B Vitaminleri 

B1 ve B2 tahıl ve öğütülmemiş tahıllarda bulunur. B1 Ayrıca patates, domuz eti, deniz ürünleri, karaciğer ve böbrek baklagillerde bulunur. B2 zenginleştirilmiş ekmek, süt ürünleri, karaciğer ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

  • B3: Karaciğer, balık, tavuk, yağsız kırmızı et, fındık, kepekli tahıllarda bulunur ve kuru fasulye
  • B5 hemen hemen tüm yiyeceklerde bulunur.
  • B6, balık, karaciğer, tavuk, patates, buğday tohumu, muz ve kuru fasulye.
  • B7 bağırsak bakterileri tarafından yapılır ve de aynı zamanda yer fıstığı, karaciğer, yumurta sarısı, muz, mantar, karpuz, greyfurt
  • B9 yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, turunçgiller, mantar, fındık, bezelye, kuru fasulye, buğday ve ekmek içinde.
  • B12, et, tavuk, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri yumurta bulunur.

Gaba

GABA merkezi sinir sisteminde bir nörotransmitter görevi bir amino asittir. Işlevini nöron aktivitesini azaltmak ve aşırı ateş gelen sinir hücrelerini engellemek olduğunu -bu işgal onların reseptör siteleri tarafından beynin motor merkezleri ulaşmasını stres ile ilgili mesajlara engel olur.
(reseptor=sinyal transdüksiyonunda yer alan, hücre dışındaki bir sinyali hücre içine taşıyan bir protein; (b) hücre dışındaki bir protein veya taneciğin hücre içine girmek için hücre zarında bağlandığı bir molekül.)
Endişe ve panik atak, stres hormonları onculuk eder aşırı ateslimesinde beyine uyarilarda.GABA, adrenalin gibi stres hormonlarını durdurur- endiseyi ve stresi durdurur.Baslangicda en asagi dozdan baslayip yavasca doz artirilmasinda endise ve panik ataklari azaltacakdir.Asiri doz kullaniminda yan etkileri vardir-rahatsız bir karıncalanma, kaşıntı yıkayın (asiri sicaklik).Aynı zamanda GABA ve taurin kullanmayı düşünün.
(Taurine, or 2-aminoethanesulfonic acid=organik acid = bilinen sülfonik asitlerden biridir.)
B50: Beyin beyin hücrelerinin çok fonksiyon ve enerji, detoks üretmek için B vitamini kullanır. B vitamini beynin daha düzgün taurin ve GABA kullanmak yardımcı olabilir. GABA ve taurin ile birlikte B50 kullanmayı düşünün.
B8 Vitamini: Sağlıklı hücre oluşumu için vücut gerekli olan bir suda çözünen yağ lipitdir. Inositol depresyon gibi ruhsal sorunlarda, kaygı ve endişe durumlarında yararlıdır. Domates, karnabahar, yeşil otlar, mantar, lahana, bira mayası, yumurta sarısı ve ceviz biotin içeren besinlerdir.

Serotonin

Serotonin beynin merkezinde bulunan L-tryptophan adındaki bir amino asitten üretilir. Serotonin hormonu besinlerde bulunmaz ve başka herhangi bir kaynaktan alınamaz, sadece vücutta üretilebilir. Ancak bazı besinler vücutta serotonin üretilmesine yardımcı niteliktedir.Özellikle çinko, magnezyum, Omega 3 yağ asidi ve triptofan isminde amino asit içeren besinler serotonin üretimine yardımcı olur.
Beyinde serotonin maddesi salgılandığında kan damarları kasılarak daralır ve serotonin seviyesi düştükçe genişler.
Serotonin hormonu iştah, uyku düzeni, ruh hali gibi birçok fizyolojik ve duygusal durum üzerinde etkilidir. Serotonin düşüklüğü depresyona, fazlalığı ise kaygı bozukluklarına neden olabilir.
İnsan vücudundaki serotonin düzeyi birçok şeyden etkilenir. Yediğimiz yemekler, kullandığımız ilaçlar, içinde bulunduğumuz durum, stres, yorgunluk ve açlık gibi faktörler vücuttaki serotonin düzeyini düşürür veya yükseltir.
Inositol hücrelerde kalsiyum salınımını tetikleyerek, ‘ikinci mesaj” dır. Ayrıca sinir hücreleri ve hücrelerin içindeki yağların taşınması arasındaki mesajların iletimine katkıda bulunmaktadır.Bunun en önemli rolü bu sinir yolları boyunca mesaj iletimi için hizmet merkezi sinir sistemi, gibi görünüyor olmasidir. Çeşitli çalışmalar psikolojik bozukluklar bir dizi tedavisinde etkinliği gösterilmiştir, bulimia, OKB, depresyon, bipolar duyu-durum bozukluğu dahil olmak üzere, kimyasal nedenler, OCD (Obsesif-kompulsif bozukluk-Obsesyonların oluşturduğu kaygıyı azaltmak amacıyla yapılan tekrarlanan davranış ya da zihinsel eylemlere ise kompulsiyon (saplantı) adı verilmektedir.)
Bu Yazının Birinci bölümü için tıklayınız!

Yanıt Yok