Bahar Yorgunluğu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Mevsim geçişlerinde insanların yaşadığı bazı rusal ve bedensel sorunlar bahar yorgunluğu denilen bir durumdan kaynaklanıyor. Bu yazımızda kısaca bahar yorgunluğu nedir, neden olur ve nasıl geçer? sorularının yanıtlarını arayacağız. Hemen belirtelim mevsimler arasındaki geçiş zamanlarında dahi olsa her bedensel ve ruhsal problem bahar yorgunluğıu değildir.
Bahar yorgunluğu esasen bir rahatsızlık olmayıp, soğuktan sıcağa, sıcaktan soğuğa geçişin insan vücudu tarafından algınalışı ile ilgili ortaya çıkan bir rahatsılık durumudur. Yorgunluk, huzurszuluk, isteksizlik, uykusuzluk gibi sorunlara neden olur ve normal şartlarda bünyenin iklim şartlarına adaptasyonu ile birlikte kaybolur. Burada önemli olan şey ortaya çıkan sorunların uzun sürmesidir. Bu durumda başka faktörlerin, başka sağlık problemlerinin olup olmadığının takibidir. Örneğin yetersiz beslenme dolayısıyla bazı vitaminlerin eksik alınması nedeniyle oluşan sorunların çezümlenmesi gerekir. Yine troid sorunlarının, tansiyon, kalp ve enfeksiyon problemlerinin bahar yorgunluğu ile karıştırılması yaygındır.

Bahar Yorgunluğu ne zaman ortaya çıkar?

Bahar aylarıyla birlikte havadaki elektrik yükü miktarı artış göstermektedir. Pozitif ve negatif elektrik yüklü iyonların artmasına bağlı olarak insan biyoritminde olumlu-olumsuz etkiler ortaya çıkıyor. Pozitif iyonlar insana daha fazla enerji verip zindeletirirken , negatif iyonlar tam tersi etkiyi yapıyor. İnsan kendini halsiz, yorgun  hissediyor. Hoşnutszuluk ve istekszilik ortaya çıkıyor. Normalde ilkbahar aylarıyla birlikte vücudumuzun daha enerjik, aktif olmamızı sağlayan hormonlar sağlamasına rağmen ortaya çıkan sorunları tetikjleyen şey ise yetersiz beslenme ve vitamin eksikliğidir.
sadece bahar ayları değil tüm mevsimlerde güneşin önemli pozitif etkileri vardır. Hormonların harekete geçmesiyle birlikte kış aylarında bile havanın güneşli olduğu günlerde bu insana pozitif enerji olarak yansır.  sağlıklı beslenen,, başka sağlık problemi olmayan insanların depresif durumdan kolayca çıktığı görülmektedir.  İnsan metabolizması, güneş ışığına çok olumlu tepki vermekte ve ilgili hormonal salgıları  üretmektedir. Böylece insanlar  daha neşeli, daha canlı bir yapıya kavuşuyor.
Bahar Yorgunluğu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Yukarıda belirtildiği gibi yorgunluk, isteksizlik ve huzurszuluk gibi olumsuz durumdan kurtulmak için temel olarak beslenmeye dikkat etmek gerekir. Gerekirse bu yönde destekleyici, gıda takviyeleri uzman kontrolünde alınabilir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin her zaman karşılanması gerekmektedir.  Özellikle C ve B vitaminleri bakımından zengin besinler doğal olarak tüketilmelidir. Yine potasyum ve çinko bakımından zengin gıdalar da düzenli olarak alınmalıdır. Vücut enerjimizin yaklaşık %60’ını karşılayan karbonhidratların, rafine edilmemiş karbonhidartlar tercih edilmelidir. Kısaca mümkün olarak doğal kaynaklardan elde edilen ve mevsime uygun besin kaynaklarından düzenli olarak tüketilmelidir.  Nitekim sebze, meyve bakımından ülkemiz oldukça şanslıdır.

Bahar Yorgunluğunun Üstesinden Gelmek İçin:

  • Enerjimizi doğru kullanalım. Çalışma ve dinlenme zamanlarımızı doğru planlayalım. Çalışma-dinlenme ortamı sıcaklığı çok yüksek veya çok düşük olmasın. Ofis çalışmaları sırasında ergonomiye önem verelim. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, çalışmak gibi tekrarlayıcı hareketlerden kaçınalım. Kaslarımızı gerekszi yere zorlamayalım.
  • Yeterince su tüketelim.  Vücudu susuz bırakmak, metabolizmayı yavaşlatır. Uzmanlar, günde 8-10 bardak su içilmesini önermektedir.
  • Düzenli egzersiz yapmak, bahar yorgunluğundan kolay kurtulmamızı sağlar.  Düzenli ve kişinin özelliklerine uygun hafif sporlar, metabolizmayı hızlandırır.  Dokulara daha fazla oksijen gider.  Bisiklet, hafif koşu, yürüyüş ve yüzme yanında halk oyunları, dans gibi etkinlikler de faydalıdır.Sürekli yorgunluk hali başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer yorgunluuk durumu uzun sürüyorsa, haftalar geçtiği halde geçmiyorsa bir hekimle görüşmek şarttır. En yaygın olanlar depresyon , uyku bozuklukları, stres, kaygı, kansızlık, çeşitli enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıklarıdır.  Bu konudaki değerlendirmeyi hekimler yapacaktır.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir