BAL TÜRLERİ VE FAYDALARI

Bal ve faydaları adlı yazımızı sizlerle paylaşmamızdaki amaç balın insan için önemli bir yere sahip olduğu ve faydalarının bilindiği fakat sadece kahvaltılarda tüketilir hale geldiği bir gıda maddesi olarak görülüyor. Aslında faydalarının fazla olduğu bilinen gerçeği hatırlatmak amacıyla bu yazıyı yayınlıyoruz. Umarım yazımızı beğenirsiniz.
Bilgidemeti…

BAL TÜRLERİ VE FAYDALARI
Bal her derde devadır. Sütle birlikte içilen iki çorba kaşığı kadar bal müsil tesiri gösterir. Bağırsak ve mide bozukluklarına iyi gelir. Aynı zamanda bal ishali de keser. On iki parmak bağırsağı ülseri, damar sertliği, astım, bronşit, kalp yetersizliği, kalbin düzensiz çalışması, romatizma, siyatik, kansızlık, sinir bozukluğu, sürmenaj, ruhsal çöküntü, bedeni yoğunluk, yüksek tansiyon, akciğer, karaciğer ve cilt hastalıklarında faydalıdır.

Bal Türleri :
Çam Balı: Astım ve bronşite faydalıdır.
Ihlamur Balı: Kalp çarpıntısını giderir. Baş ağrısını keser, kanı durultur, sinirleri yatıştırır, damar sertliğini önler.
Kekik Balı: Sinirleri kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, vücuda dinçlik verir.
Kestane Balı (Deli Balı): Kaplanboğan çiçeğine konan arıların yaptığı bir çeşit baldır. Öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan olması sebebiyle kansere karşı koruyucudur. 280 miligramdan fazla yenirse zehirler. Zehirlenme belirtileri görüldüğü zaman, hastaya yumurta akı içirmek ve kusturmak gerekir.
Lahana Balı: Akciğer hastalıklarına faydalıdır. Meyan kökünün kaynatılmasıyla elde edilir. Öksürük ve nezleye iyi gelir.
Okaliptus Balı: Nefes ve idrar yolu hastalıklarında faydalıdır.
Kır Çiçeği Balı: Günlük enerji ihtiyacının önemli bir kesimini karşılayabilir. Sinir sistemine oldukça faydalıdır.

Yorum Yazın