Başkasının Kablosuz Bağlantısını Kullanmak

Başkasının kablosuz Bağlantısını İzinsiz Kullanmak Etik mi?

Hemen belirtelim ki başkasının kablosuz bağlantısını izinsiz kullanmak suçtur. Toplumsal hayatımızda temel kişisel haklara saygı gösterilmesinin önemi konusunda galiba yeterli etkinlikte öğrencilerimize ya da arkadaşlarımıza ulaşamıyoruz ki konuya din adamlarımız el atmış durumda. gazete haberlerine göre, Giresun’un Görele İlçe Müftüsü Enver Türkmen, başkasının kablosuz internetini izinsiz kullanmanın kul hakkına girdiğini söylemiş. Bir çok internet sitesinde wireless şifresi kırma’nın incelikleri anlatılmakta. Arama motorlarında yazılan “wireless şifresi kırma programı” yazılınca da 50 bine yakın sonuç çıkmakta.
Aslında bu arama işlemindeki ifadenin açıkça anlamı, “Komşumun İnternetini Nasıl çalabilirim? ” olmalıdır. Kimi yurttaşların gizlice, komşularının evine aldığı ve şifrelenmediği kablosuz internetten yararlandığını kaydeden ve bu durumun İslam’a göre caiz olmadığını belirten Görele Müftüsü Enver Türkmen, “İnternet hizmeti veren kurum veya kuruluş ile bu hizmetten ücret ödeyerek faydalanan şahıs bir başkasının kablosuz internetinden bağlanmasına müsade ediyorsa bağlanmak caiz olur. Ancak internet kullanan şahıs izin vermiyorsa o takdirde bağlanmak caiz olmaz” dedi.
Hukuksal açıdan da yasalarla korunma altına alınmış olan kişisel hakların korunması ve takibiyle, başkalarına ait wireless bağlantısını izinsiz olarak kullanmak önemli bir soruna yol açabilir. Ayrıca Limitli bağlantıda, komşunun internetinden internete bağlanıldığında kotayı aşma ihtimali de büyük olasılık. Bilindiği gibi “Kota aşıldığında fazladan ücret ödenmektedir. Bu durumda başkasının zarara uğramasına da neden olunmaktadır.

Yorum Yazın