Bebek ve Çocuklarda Öksürük

Bebek ve çocuklarda öksürük genel olarak hafif seyirle başlar. Bu önemlidir çünü zamanında tedavi edilmezse bronşlara ve akciğerlere iner. Bu durum ise bronşite ve astıma kapı açmaktadır.

Bebek ve Çocuklarda Öksürük Nedenleri

Özellikle bebekler ve küçük çocuklar dayanıksızdır. Göğüs kısmı kusma veya sair suretle ıslandığında ya da terleme halinde üşümeden üstündekilerin değiştirilmesi gereklidir. Ayrıca bebeklere ve çocuklara soğuk içecek ve gıdalar verilmemelidir.
Virüs ya da bakteriler uygun şartlar bulduğunda bebekler ve çocukların solunum yollarında kendilerine yer edinirler. Buraları iltihaplandırarak, zamanla salgılara neden olurlar. Bebekler ve çocuklar öksürük yoluyla bu salgıları solunumyollarından dışarı atmaya çalışırlar. Bakteriyel enfeksiyonlarda öksürükle beraber ateş de olur. Mevsim geçişleri ile gıda-beslenme değişimleri çocukları zayıf düşürür. Bu durum da bakteri ve virüsler için bebeklerde uygun şartların oluşmasına neden olur.
Bebek ve Çocuklarda Öksürük

Bebeklerde Öksürüğe Karşı Öneriler

Bebekler ve çocuklar ister yaz, ister kışın olsun üşütülmemelidir. Terlemenin kaçınılmaz olduğu zamanlarda kıyafetleri değiştirilmelidir.
Beslenmenin vücut direncini artırıcı veya düşürücü etkilerei gözardı edilmemelidir. Sütün içine tatlandırıcı olarak şeker değil de doğal bal eklenmelidir. Öksürüğü olan çocuklara bir süre süt, peynir, muz verilmemeli yiyeceklerine şeker yerine bal eklenmelidir.
Bebek ve çocuklarda öksürük için aşağıdaki karışımlar hazırlanarak verilebilir.
Karışım 1
2 bardak su
2 hurma
1 yemek kaşığı kuru beyaz üzüm
1 kuru incir
5 adet ünnap
Yukarıdakilerin hepsi bıçakla ufalanır ve suya konur. Orta ateşte 30 dakika kaynatıldıktan sonra 2 saat demlendikten sonra süzülür. Bal ilave edilerek 3 saat arayla bebeklere günde 5-6 tatlı kaşığı ılık halde içirilir. Çocuklara ise günde 2*3 fincan verilir.
Karışım 2
1 selvi kozalağı
5 adet oakiptus yaprağı
1 tatlı kaşığı kekik
Yukarıdakiler iyice ufalanır. 1,5 su bardağı suda yaklaşık 5 dakika kaynatılıp 30 dakika dinlendirilir. Süzüldükten sonra bal ilave edilerek yukarıdaki gibi içirilir.
Karışım 3
0,5 litre süt
Avuç içi kadar beyaz lahana
Parmaktan biraz daha uzun havuç
Lahana ile havuç ince kıyılır ve süte ilave edilir. Orta ateşte 20 dakika kaynatıldıktan sonra dinlendirilir ve ılık haldeyken 1 tatlı kaşığı kekik ile makul miktarda bal ilave edilerek yukardaki maşktarlarda çocuklara ve bebeklere içirilir.

Önemli Not.
Tedavi değil genel amaçlı bilgidir. Çocuk hekimine danışmadan verilmez. Unutmayınız çocukların allerji vb farklılıkları olabilir.

2 Yorum

  1. Cem Kemal
  2. Elif

Yorum Yazın