Bebekler Kaç Saat Uyumalı?

Anne ve bebek sağlığı konusunda son derece duyarlı olan aileler bazen gereğinden fazla telaşlı olabiliyorlar. Aşırı titiz anne baba çocukların doğal gelişimi önünde istemeden engeller oluşturabiliyorlar. Bazı temel bilgilere sahip olunarak gereksiz panik veya tasadan kurtulmak mümkün. Yeni annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de bebekler kaç saat uyumalı sorusunun yanıtıdır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve bebeklerin uyku saatleri konusuna kısaca değinelim.
Bebeklerin ilk aylarında günün çok önemli bir bölümü uyku ile geçer.  Karınları doyurulup, altları temizlendikten ve midelerinde biriken gaz temizlendikten sonra bebekler bol bol uyumak isterler. Sağlıklı bir bebek ilk 3 ayda günün 21 saatini uyuyarak geçirir.  Bu süre ilerleyen aylarda bir miktar azalacaktır. ilk 3 aydan 6. aya kadar bebeklerin günde 18 saat uyumaları normaldir.  Yine yarım şaşından 1. yaşına kadar da günde 12 saat uyku idealdir.
Bebeklerin uyku düzenini bozan bazı etkenler yaşanmadığı sürece tablo değişmez. 3.aya kadar 18, 6. aya kadar 18 ve 1 yaşına kadar 12 saatlik günlük uyku olağan ve normaldir. Ancak bebeklerin diş çıkardığı dönemlerde, beslenme düzeninin bozulması halinde, mide bağırsak rahatsılıklarında uyku düzenleri de bozulmaktadır. Bu ve benzer rahatsızlıkların giderilmesi sonucunda bebekler rahatlamakta ve normal uyku düzenine dönüş yapmaktadır.
Sonuç olarak “uyku bebeklerin en iyi gıdasıdır” diyebiliriz. Sağlıklı bir bebeğin hangi aylarda ne kadar uyuması gerektiği konusunda yukarıda belirttiğimiz süreleri dikkate almak gerekir. Yetersiz beslenme, gaz sancısı, gürültü, odanın aydınlatma ve ısı durumu bebeğin uykusunu etkileyecektir. Bu konularda alınacak önlemlerle bebeğin uykusuna kavuşması önemlidir.
bilgidemeti.com/bebekler-kac-saat-uyumali

Yorum Yazın