Bilgisayarda Kayıtlı Tüm Şifreleri Silmek

Bilgisayarda kayıtlı tüm şifreleri silmek için web tarayıcılarından başlayınız. Öncelikle bilgisayrda yüklü web tarayıcılarını not ediniz. Bu programları silebilirsizniz. İkinci adım ise Whatsapp, Telegram gibi uygulamaların Windovs uygulamalarından çıkış yapmak. Bu uygulamalardan çıkış yaptıktan sonra denetim masasından da kaldırınız.
Çok kullanıcı  PC’lerde veya format atmaya zaman olmadığı durumlarda bilgisayarda kayıtlı tüm şifreleri silmek gerekir. Komut: Bilgisayarda kayıtlı tüm şifreleri sil. Özellikle kamu kurumlarındaki çalışanlar zaman zaman bilgisayarlarını değiştirmek durumunda kalıyor. Görev değişikliği veya görevden ayrılma durumunda bilgisayrda kayıtlı bulunan şifreler büyük sorun. Çünkü bazı programların Web sürümleri, telefon olmadan da giriş izni veriyor. Önlem alınmadığı zaman bu durum kötü niyetli kişiler tarafından kullanılıyor. Örneğin Telegram programına hem telefon hem de bilgisayar üzerinden erişim mümkün. Ancak PC uygulamasından çıkış yapılmadığı zamanlarda cep telefonundan Telegarm üzerinden yapılan her türlü işlem başkalarının eline geçebiliyor. Gönderilen belgeler, resimler, sohbetler hırsızların eline geçebiliyor.
Atama, görev değişikliği veya başka nedenlerle kullandığınız bilgisayarı tesslim etmeden format atmak en iyisi.  Şayet çok önemli bilgiler, değerli dosyalar bulunuyorsa format yerine, diskin sökülüp alınması ve yeni bir diskin takılması daha sağlam olacaktır. Format veya disk değişikliği mümkün olamıyorsa, öncelikle şifre tutan programların tek tek sistemden kaldırılması gerekir. Şimdi bu programlardaki şifrelerin manuel olarak kaldırılmasına değinelim.

Chrome

Chrome Şifreleri kaydetme seçeneği kullanıcılara zaman zaman sorun çıkartabiliyor. Kayıtlı Olan Şifreleri Silme işlemi için uygulamanın kaldırılması tek başına çözüm değil. Keza Kayıtlı Gmail kullanıcı bilgisine erişen herkes Chrome’yi yeniden kurduğunda tüm şifreler elinin altında oluyor.
Önerimiz, Chrome’deki kayıtlı şiferleri bir metin dosyasına kaydedin ve bu şiferleri kayıtlı kullanıcı olarak tümüyle silin.
Chrome için bir diğer  seçenek de adres çubuğuna chrome://settings/ yazdıktan sonra açılan pencerede en altta gelişmiş ve Sıfırla ve temizle yolunu izlemektir.

İnternet Explorer

Microsoft Edge’ye rağmen bir çok programı kullanmak için İnternet Explorer gerekebiliyor. Bununla birlikte eski Windows sürümlerini kullanan çok sayıda kullanıcının da mecburi tercihi durumunda. Bilgisayarda kayıtlı tüm şifreleri silme hedefi olan birisi için bu emkatar tarayıcı da akılda tutulmalı.  İnternet Explorer’deki kayıtlı şifrelerin tümünü tek bir işlemle silmek mümkün. Araçlar-İnternet Seçenekleri- Gelişmiş-Sıfırla

Microsoft Edge

Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One için Microsoft tarafından, Internet Explorer yerine varsayılan web tarayıcısı olmak üzere tasarlanan Microsoft Edge güvenlik ayarları baımından kolay bir arayüze sahip. Edge sembolünü tıklayarak veya adres çubuğuna edge://settings/profiles yazarak ayarlar bölümüne ulaşıyorsunuz. Burada parolalar bölümünden kayıtlı parolalarınız var.  Parolaların tümünü seçerek güçlü parolalarla değiştirebilirsiniz. Yine Microsoft Edge’nin bu bölümünden, tüm kişisel ayarlarınızı, kayıtlı şifrelerinizi bir tuşla silebilirsiniz.

Microsoft Edge'de Kaydedilmiş Parolalar

Microsoft Edge’de kaydedilmiş parolaları silmek

Firefox

Çok yaygın web tarayıcılarından biri de Firefox.
Öncelikle parolalar kısmından kayıtları tek tek inceleyebileceğinizi, kaldıracağınızı veya değiştirebileceğinizi söyleyelim. Yine Ayarlar bölümünden Gizlilik ve Güvenlik sekmesinden Hesaplar ve parolalar bölümünden çeşitli ayarlar yapabilirsiniz.

  1. Menü panelini aç . Fx89menuButton tıkla.
  2. Hesaplar ve parolalar – Kayıtlı hesaplarınızın listesinin bulunduğu pencere açılacaktır.
  3. Değişiklik yapılacak hesabı bulmak için listeyi aşağı kaydırın veya arama yapın.

Bir Yanıt

  1. Rengim

Yorum Yazın