Bilgisayardaki Çift Dosyaları Bulmak ve Silmek

Günümüzde bilgisayar disklerinin kapasiteleri bir hayli büyüdü. Bununla birlikte dosyalara ulaşmak için işlemci ve bellek gereksinimi de arttı. Bilgisayar işletim sistemi uygulama ve gerekli dosyalara ulaşmak için daha fazla işlem yapmak durumunda. Özellikle çok sayıda dosya yüklenip silinmiş dosyalar nedeniyle oluşan boşluklar ve sistem tarafından bekletilen dosya artıklarının temizlenmesi gerekli. Yine aynı şekilde bilgisayardaki çift dosyaları bulmak ve silmek, hem diskte yer açılmasına hem de kullanıcı karmaşasından kurtulmaya yarayacaktır.

Bilgisayardaki Çift Dosyaları Bulmak ve Silmek

Bilgisayardaki Çift Dosyaları Bulmak ve Silmek için CCleaner Programını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.


Bilgisayar kullanıcıları genellikle güvenlik önlemi olarak dosyalarını yedeklemektedir. Ancak bir süre sonra
dosyalar giderek çoğalmakta çok sayıda aynı dosya diskte gereksiz yer kaplamaktadır. Peki bilgisayardaki aynı dosyaların bir çok kopyasını tespit ederek temizlik yapmak mümkün mü? Program, bilgisayara takılı flash bellekler de dahil olmak üzere tespit ediyor ve seçim yaparak tek seferde silmenize imkan tanıyor. Program aynı dosyaların tamamını seçmenize izin vermiyor. Dilerseniz sildiğiniz dosyaları txt dosyası olarak kaydedebilirsiniz.
Programın adı CCleaner. Bir çoğumuzun kullandığı bu aracın temel amacı bilgisayardaki gereksiz dosyaları temizlemek, Windows Kayıt defterindeki gereksiz girdileri silmek. Böylece bilgisayarın hızına ve performansına katkı sunmak. Programın bir çok özelliği bulunmakta. Yinelenen dosyaları silme işlemini yapması bunlardan biri. Bu işlemi başlatmak için yapmanız gereken şey, CCleaner programında tools menüsünü tıklayıp Dublicate Finder bağlantısını kullanıp mükerrer dosyaları seçip silmek. Program aynı özellikler ve boyutlarıyla çok sayıda kaydı silmek için ideal. Programda aynı zamanda dosya uzantısına göre seçim yapmanız da mümkün. Örneğin bilgisayarınızdaki gizli veya sistem dosyalarını her ihtimali düşünerek dahil etmeyebilirsiniz.
CCleaner programını buradan indirdikten sonra çalıştırıp, ileri ileri şeklinde kurabilirsiniz. Programı çalıştırdığınızda settings yazan kısımdan Türkçeyi seçmelisiniz.
CCleaner programının Araçlar (Tools) menüsünde programların güncel sürümlerini araştırıp sürebilirsiniz. Yine Tools menüsünün önemli imkanlarından biri de bilgisayarınızda kurulu programlardan dilediğinizi silebilmeniz. Tarayıcı eklentilerini görebiliyor ve kaldırabiliyorsunuz. CCleaner Free dışında bilgisayardaki çift dosyaları bulmak ve silmek işlemini yapabilen birçok program var. Bunlara örnek olarak AllDup, Auslogics Duplicate File Finder, FileMany ve Duplicate Cleaner’ı gösterebiliriz.

Bilgidemeti.com

Bir Yanıt

  1. Ersin

Yorum Yazın