Bilim ve Teknoloji Haftası

Bilim ve Teknoloji Haftası İle İlgili Kısa Yazı
Bilimin ve teknolojinin insan hayatına getirdiği kolaylıklar sağlık, ulaşım, eğitim başta olmak üzere her alanda kendini hissettirmektedir. İnsanlık tarihi boyunca yeni buluşlar, icatlar ilgi çekmiş ve sürekli gelişerek insan hayatının kalitesini artırmakta kullanılır yeni buluşlara sürekli yönelme olmuştur. Bilimin özü de budur. Bilim asla bitmez ve sürekli gelişir. Bilimde mutlak doğru yoktur. Örneğin uçağı bulan insanlık uzay araçlarını da geliştirmiştir. Telefonu bulan insanlık görüntülü cep telefonunu da bulmuştur. Mektubu icat eden insan acaba interneti hayal edebilir miydi? Örnekler o kadar çok ki? Siyah beyaz televizyonlardan sonra renkli televizyonların çıkışı da tam bir değişim örneğidir.
Bilim ve teknolojideki gelişmeler süreklilik arz eder. Her yeni icat sonrasını işaret eder. İnsan ihtiyaçlarının sınırsızlığı ve her zaman daha iyi olanı arama özelliği bunu zorunlu kılar. Ankara İstanbul arasını 5 dakikaya indirmiş olsa, 3 dakika seçeneğini de zorlar. Bunu yapsa bile 1 dakikanın altını da hedefler. İnsanlığın, bilim ve teknoloji nedeniyle ulaştığı konforla yetinmesi söz konusu değildir.
İşte bilim ve tekniğin bu çok önemli özelliklerinden dolayı Bilim ve Teknoloji Haftası her yıl 8-14 Mart arasında çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Hafta boyunca bilim ve teknolojinin önemine dikkat çekilir. Teknolojik değişimlerin hayatımıza kattığı yenilikler üzerinde durulur. Eğitim, kültür, ulaşım, sağlık gibi alanlarda teknoloji kullanımı değerlendirilir. Ülkemizin bilim ve teknolojideki durumu değerlendirilir. Genç kuşakların bilime ve teknolojiye olan ilgilerinin artırılması hedeflenir.

Kaynak:
Bilim ve Teknoloji Haftası Hakkında Kısa Yazı

2 Yorum

  1. Harika
  2. Bilge

Yorum Yazın