Bir Gün Neden 24 Saattir?

Bir Gün Neden 24 Saattir? sorusunun yanıtı aslında hem çok kolay hem de karmaşık. yaygın kanıya göre bir günün 24 saate bölünmesinin tek nedeni, insanın gününü böyle bölmeyi istemiş olmasındandır. Doğada saatle, dakikayla veya saniyeyle ilişkili hiç bir şey bulunmaz. İnsanların böyle bir bölümleme yapmış olmaları, sadece kendi işlerini daha planlı yapabilmeleri içindir. Ancak gerek takvimin bulunması, gerek gece ve gündüz arasındaki değişen vakitler bir günün 24 saat olarak belirlenmesinde önemli faktördür.
Dünyanın, doğudan batıya doğru, kendi ekseni etrafında bir tur dönmesi belirli bir zaman diliminde gerçekleşir. Geçen bu zamana “bir gün” denir. Bili insanları zamanı kesin olarak ölçmek için yıldızları kullanırlar. Gözlemevlerinde, “astronomik saat” denilen bir cihaz bulunur. Astronomik gün, belirli bir yıldızın, belirli bir noktadan geçmesiyle başlar ve aynı noktadan ikinci geçişinde biter. İnsan, günü saatlere, saati dakikalara, dakikaları saniyelere, saniyeleri saliselere bölerek bir astronomik günün tam uzunluğu belirlemiştir. Buna göre bir astronomik gün, 23 saat 56 dakika ve 4.09 saniye sürer. Ancak günlük kullanım için böyle bir zaman bölümlemesi pek çok zorluk çıkarır. Bu nedenle 24 saatten oluşan bir gün belirleyip, dört yılda bir Şubat ayına bir gün ekleyerek ortaya çıkan zaman farkını kapatırız.
İlk insanlar güneşin doğuşu ile batışı arasında geçen zamandan oluşan bir günden yararlanıyorlardı ve gece geçen zamanı hesaba katmıyorlardı. Eski Yunanlılar için bir gün, güneşin batışından başlayıp ertesi günkü güneş batışına kadar geçen süreydi. Eski Romalılar için ise gün, gece yarısından başlayıp bir sonraki gece yarısına dek sürerdi. İnsanlar saati icat etmeden önce gündüz ve geceyi on ikişer eşit bölüme ayırıyorlardı. Ama bu bölümleme, mevsimlere göre gündüz ve gecenin uzunluklarının değişmesi yüzünden pek çok sorun çıkarıyordu.

1 Günün 24 Saat Olmasının Nedeni

Günümüzde, bütün dünyada 24 saatten oluşan ve Eski Romalıların yaptığı gibi gece yarısından başlayıp bir sonraki gece yarısında biten süre, bir gün olarak kabul ediliyor. Tüm bunlardan sonra bir günün 24 saat olmasını, sırf insanlar böyle istedi diye açıklamak mümkün değil. İşin özü şu ki bir günün bir bir gece ve bir gündüzden oluştuğudur. Gün kavramının açıklaması da zaten gece ve gündüzden oluşmasıdır. Mesele gece ve gündüzün eşit, yani 12’şer saat olması veya olmaması değil gece ve gündüzdür. Bu ikisinin saat olarak toplamı da 24 saattir. Dünya kendi ekseni etrafında, batıdan doğuya doğru 24 saatte döner. Bu olaya da zaten “Günlük Hareket” denilmektedir.
https://www.bilgidemeti.com/bir-gun-neden-24-saattir.htm
Yazının ilk Yayınlanma tarihi: 14 Eki 2010, 08:00

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir