Borç Batağından Kurtulmak

Borç batağından kurtulmak için yapılması gerekenler

Borç batağından kurtulmak için en iyi yol, mümkünse borçlanmamaktır. Borcun uzun, orta, kısa vadelerden biri için mutlaka ödenmesi gereken para olduğunu da unutmamak gerekir. Borçlanmak kaçınılmaz ise ayağımızı yorganımıza göre uzatıp, ödeyebileceğimiz miktarları aşmamaya gayret etmeliyiz. Aynı şekilde uygun banka kredileri sihirli cümlesine de ihtiyatlı yaklaşmalı, ödeme kaynağı olmayacak tutarlardan kaçınmalıyız.
Kredi veriyoruz, uygun seçenekte kredi… Uygun seçenek acaba kimin için? Borçlu için en uygun seçenek, alacaklıdan kurtulmak. Alacaklıdan kurtulmanın yolu da borçtan kurtulmak. Kredi almak yeniden borçlanmak anlamına geliyorsa, nasıl olacak bu iş? Şimdi öncesine gidelim. Hasta düşmediysen, başından bir kaza geçmediyse niye borçlanmış olabilirsin? Yanıtını ben veriyorum: Ayağını Yorganına Göre Uzatmadın da ondan… Senin olmayan parayı harcamak tatlı geldiği için, geleceğini düşünmeyip, günü yaşama tutkun ağır bastığı için… Haydi o zaman buyur öde, öde bakalım ama nasıl?

Dedim ki başın dara düşmediyse, dedim ki kaza vb talihsiz bir olay senin veya bir yakının başından geçmediyse, yani mecbur olduğun için değil de keyfin öyle istediği için borçlandıysan bu yazı sana göre değil… Bu yazı Ayağını Yorganına Göre Uzatmak isteyip de başarılı olamayanlar içindir. Bir çözüm umudu, zor olmayan bir süreçle birlikte ilkbahar güneşi gibi aydınlatacaksa, çabalamaya değer… Konu aslında söylendiği kadar basit değil ama yine de söyleyelim. Tek sözcükle, ilk iş borcu bitirecek en az masraflı borçlanma yolu ve onun ödeme planı…
Katı bir gerçeklikle, gerçekçi bir ödeme şekliyle, en makul ve en ekonomik borçlanma yoluyla her geçen gün ana borç ile birlikte yeni borcun ödenmesine dayanan borçtan kurtulma planı yapmak… Sabit miktarda, uzun vadeli bir taksitlendirmede kalıcı iş sahibi olmak avantaja bile dönüşebilir. Böylece olası maaş artışları, gelirde iyileşmeler hayat kalitesini de olumlu yönde ekleyecektir. Buradaki en çarpıcı gerçek, hayali gelirin somut giderlere dönüşmesinin önüne geçmek.

Şimdi anladınız mı, Ayağını Yorganına Göre Uzat sözünün ne anlama geldiğini? Bütçenize göre değil de bütçenizin katlarına göre harcama yaparsanız üşümekle kalmaz, donarsınız… Sözün özü, cebimizdeki paranın kontrolü bizde olsun.

Ezgi Yılmaztürk
BilgiDemeti

Yorum Yazın