Bizimle iletişime geçin

Genel Kültür

Borçtan Kurtulma Yolları

Borçlardan Nasıl Kurtulabilirim?

Atalarımız her ne kadar, “Borç yiğidin kamçısıdır” demiş olsalar da kriz dönemlerinde yiğidi öyle bir kamçılıyor ki yiğit yerinden kalkamaz oluyor. Peki ama boçlarımız çok diye öylesine duracak mıyız? Kara kara düşünmek sorunu çözer mi?  Sürekli olarak bu borçtan nasıl kurtulurum? diye ağlamakla mı bitireceğiz borçları? Durduk yere kimse bize ait olan Borcu öder mi? Elbetteki hayır. İşte bu konuda, tanınmış finans yazarı ve ‘Till Debt Do Us Part’ adlı televizyon programının sunucularından Gail Vaz-Oxlade, kriz gerçeğiyle yüz yüze gelenlere, borçlarından kurtulma yollarını gösteriyor. CNBC kaynaklı haberde borçlardan kurtulmanın kolay yolları anlatılıyor. İşte  borçlardan kurtulup, bütçenizi yeniden rayına oturtmanın 10 yolu…

Kredi Kartınızı Atın ve Bir Bütçe Hazırlayın

Kendilerini kredi kartı borcu batağında bulan ailelerin, aile bireylerine ait bütün kartları kesip, nakit bütçeyle yaşamaları ve yapılan bütün harcamaları teker teker kaydetmeleri gerekiyor.
Bir bütçe yapmak için siz de şu formülü uygulayabilirsiniz: Bütçenin yüzde 35’i ev ihtiyaçlarına, yüzde 15’i borç ödemelerine, yüzde 25’i yaşamsal ihtiyaçlara, yüzde 15’i ulaşıma yüzde 10’u da tasarrufa ayrılmalı.

Faiz Oranlarınız İçin Bastırın

Faiz oranlarını azaltmak, sizi hızlı bir şekilde borçtan kurtarabilir. Bazı insanlar yüksek oranda faizlerle kredi alıyor. Bu yüzden aylık ödemelerde sadece borcunun asgarisini ödeyenler, borcu azaltmak yerine sadece borca gelen faizi ödüyor. Kredi verenlerle yapacağınız bir görüşmeyle, yüksek faiz oranları biraz daha aşağıya çekilebilir.

Ek Gelir İçin Kendinizi Zorlayın

Borçtan kurtulmak için, tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız da ekstra para kazanabileceğiniz fırsatları değerlendirin. Mesaiye kalın. Köpek gezdirin. Bebek bakın. Özel ders verin ya da sahip olduğunuz yetenekleri kullanın.

Öncelikleri Belirleyin

Borçtan kurtulmak ve gelecek dönem için tasarruf yapmak için elinizdeki bütün seçenekleri değerlendirin. Yüksek lisans yapmak istiyorsanız, hem öğrenci olup hem de yarı zamanlı bir işte çalışabilirsiniz. Ev alma gibi bir planınız varsa, kirada oturmanın daha mantıklı bir karar olup olmayacağını iyi düşünün.

Borç Listesi Yapın

Ödemeniz gereken borçların listesini yapın. En yüksek faizi ödediğiniz borçtan en düşüğüne kadar bir sıralama yapın ve en yüksek faizi ödediğiniz kredi kartınızın borcunu ödeyin. Elinize geçen her fazladan parayla, kredi kartınızın borcunu bitirmeye çalışın ve sonrasında kartı kullanmaktan vazgeçin.

Borç Öderken İlişkinize Zarar Vermeyin

Borçtan kurtulmak kolay değil ancak bu süreçte borcunuzu bitirmek için eşinizle birlikte çalışırken, bu durumun ilişkinizi etkilemesi ya da zarar vermesine izin vermeyin. En azından bir gün eşiniz ya da sevgilinizle eskiden yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapmak için kendinize zaman ayırın.

Borç Öderken Harcama Yapılabilir

Borçtan kurtulmak için harcamalar kısılırken, önemli olan şeylere para harcamaya devam edilebilir. Yapılması gereken tek şey bir plan yapıp, biraz para biriktirmek. Mesela evlenmek isteyenler, daha önceden yaptığı plandan vazgeçmeden düğünü daha düşük maliyette yapabilecek alternatif seçenekler arayabilir.

Dışarıda Yeme İçmeye Son

Dışarıda yemek yemek, malzemeleri alıp evde yemek pişirmekten daha maliyetli. Aynı zamanda evde yemek yemek çok daha sağlıklı bir seçenek. Evde yemek pişirmeyi, bir aile aktivitesi haline getirin. Evde akşam yemeği partileri düzenleyerek eğlence masrafı da azaltılabilir.

Organize Olun

Ödemeniz gereken borçların faturalarını düzenlemek, borçlarınızı ödemede yardımcı olacaktır. Faturaları düzenli bir şekilde saklamak, harcamaları kontrol etmeyi sağlar.

Oyuncaklardan Vazgeçmeyi Bilin

Bazen borçtan kurtulmak için oldukça önemli olan şeyleri satmak zorunda kalınabilir. Gerçek şu ki, maddesel bir şeyi kaybetmenin yaratacağı üzüntü, ileriki zamanlarda bütçede oluşacak zararın yaratacağı hayal kırıklığından daha iyidir. Arabanızı satmak zorunda kalırsanız ya da evinizi ya da sizin için değerli olan bir mücevheri, derin bir nefes alın ve yaptınız şeyin ilerde bütçenize yardımcı olacağını düşünün.

Kaynalar:

Borçtan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Borçtan Kurtulma Yolları

Tamamını Oku
41 Yorum

41 Comments

 1. arzu

  7 Eylül 2010 at 09:40

  eşim ve kardeşleri yani 3 kardeşler 50.000 borç var ortak.ama kurtulamıyoruz çalışıyorlar her sene veriliyor ama seneye yine aynı hatta daha fsazla borç ne yapabiliriz nasıl kurtuluruz

 2. Ergün can

  11 Aralık 2010 at 20:01

  50.000 tl bu meblaya karşılık 60 ay vadeli kredi veren bir bankadan uygun şartlarda kredi çekip borcu kapatmalı ve eskiye nazaran daha azimle çalışmalı ve harcamalara biraz daha dikkat etmeli israftan kaçınmalı keyfi harcamalara çok dikkat etmeli 5 sene gibi müddetde bitecek olan borç şayet birkim yapılabilirse daha erken bir sürede bitirilebilir umarım yardımcı olabilmişimdir borçlardan kurtulmanız dileğiyle

 3. İSMAİL ER

  14 Aralık 2010 at 13:10

  GARANTİ BANKASINDA BREYSEL KREDİ KULLANDIM ÖDEMELERİM AKSADI ŞU AN ÇOK SIKINTILI DÖNEME GİRDİM BUNALIMDAYIM BUNU ÖDEME YAPAMAZSAM AİLEM DAĞILMAK ÜZERE.TOPLAM TUTAR 17,500 TL BU AVUKATA DÜŞERSE BU TUTAR YÜKSELECEK NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM BUNUN İÇİN BÖBREĞİMİ DAHİ SATIŞA SUNDUM BANA BİR YOL GÖSTERİN EMEKLİ MAAŞI ALDIĞIM BANKAYADA BORÇLUYUM MAAŞ ORADA KESİLİYOR GERİYE KALAN MAAŞLA ANCAK GEÇİM SAĞLAYABİLİYORUM LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUNUZ SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE DÜŞÜNEMİYORUM BEN ÖZÜRLÜ BİR İNSANIM EMEKLİ MAAŞINADA HACİZ GELİRSE O ZAMAN DAHA ZOR DURUMDA KALACAĞIM KEŞKE BUNLARIN HİÇBİRİ OLMASAYDI YARDIM EDİNİZ NE OLUR ÇOK ZOR DURUMA DÜŞMEK ÜZEREYİM ŞAYET BÖBREK ALMAK İSTEYEN VARSA HEMEN BORÇLARIMA KARŞILIK VERECEĞİM

 4. aysun

  22 Aralık 2010 at 09:19

  ben buna inanmıyorum yaklasık 70.00 geckın borcum var taksıtte yapsan listede yapsan olmuyor taksıtler ust uste bındı gunlerı gectı olmuyor yapacak bı sansda kalmadı esnafım ama batmak uzereyım ne yapcam bılemedım olumde care deılkı

 5. mehmet altın

  8 Ocak 2011 at 00:51

  ben 34 yaşındayım ticaret yaptım ama olmadı dolandırıldım ve borçlar üzerime kaldı yaklaşık 80,000 tl borcum var ödemeye çalışıyorum 3 iş yapıyorum ama olmuyor borç her geçen gün birikiyor aile dağıldı ve oğlumla ilişkilerimiz kopma noktasında en yakınlarım bile borç isterim ihtimaline karşı benden uzak duruyor böbrek satışı çareyse bende varım kimden ve nasıl yardım istenir bilmiyorum bankadan kredi alma şansım yok gayrimenkulum yada arabamda yok yardım edecek biri varsa gerekeni seve seve yaparım yeterki çocuğumun geleceği kurtulsun ölüm asla çözüm değil bunu biliyorum ve yardım bekliyorum

 6. alpaslan koç

  27 Mayıs 2011 at 07:40

  ben şu anda hamballık yapıyorum kıredi kartı ve bir şirkete borçum var iki yıldır ödeyemiyorum bankalar kıredi vermiyo neymiş önçe borçlarımı ödemem gerektigini söylüyorlar nasıl borçlqarımı ödeye bilirim.

 7. ayten

  25 Aralık 2011 at 19:05

  hepsi fasa fisa naparsam yapayım borçların içinden çıkamıyorum 100binin üstünde kredi borcum var esnafım

 8. yonetim

  18 Ocak 2012 at 13:57

  Borç ödemenin yolları adlı bir kitap varmış bilen varsa burada paylaşırsa seviniriz. Kolay borç ödeme sanatı, borçtan kurtulma gibi bir ismi de olabilir.

 9. Adil

  30 Ocak 2012 at 12:13

  DANIŞTAY KARARI E. 2001/4837
  T.C.

  DANIŞTAY
  Yedinci Daire
  Esas No : 2001/4837
  Karar No : 2005/492
  Özeti : Sözleşme düzenlenmeden verilen borç para karşılığında senet alınmış olması halinde, ortada ticari iş veya ilişki bulunmadan, faiz karşılığı borç para verildiğinin kabulü gerektiği hakkında.

  Temyiz İsteminde Bulunan: Uray Vergi Dairesi Müdürlüğü
  Karşı Taraf : …

  İstemin Özeti : Davacının 1998 yılının Aralık döneminde faiz geliri elde ettiğinin saptandığından bahisle, adına resen banka ve sigorta muameleleri vergisi salınması ve ağır kusur cezası kesilmesi yolunda tesis edilen işlemi; olayda, borç para alan şahısların davacının yakın akrabaları olduğunun; öte yandan, faiz ödendiği hususunda, bu kişilerin ifadeleri dışında herhangi bir somut tespitin bulunmadığının anlaşıldığı; ayrıca, davacı tarafından, bu kişilerle ticari ilişkide bulunulduğu iddia edilmesine karşın, bu konuda inceleme elemanınca hiçbir araştırma yapılmadığı gibi, elde edildiği ileri sürülen faiz tutarlarının fahiş olmasının da, bu kişilerle davacı arasında husumet bulunduğunu gösterdiği gerekçesiyle iptal eden İçel İkinci Vergi Mahkemesinin 25.6.2001 gün ve E:2001/109; K:2001/467 sayılı kararının; inceleme raporu doğrultusunda yapılan işlemin yasal olduğu ileri sürülerek bozulması istenilmektedir.

  Savunmanın Özeti: İstemin reddi gerektiği yolundadır.

  Tetkik Hakimi Kurtuluş Beyribey’in Düşüncesi: 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 3’üncü maddesinin (B) fıkrasında; vergilemede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyetinin esas olduğu; gerçek mahiyetin, yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği; iktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat yükünün bunu iddia edene ait olduğu açıklanmıştır. Öte yandan, ticari icaplar, iş ve ticari ilişkilerin ve bunlardan kaynaklanan taahhüt ve taleplerin sözleşmeye bağlanmasını ve yapılan avans ödemelerinin belgelendirilmesini ve kayda geçirilmesini gerektirmektedir. Olayda, borç para verme işleminin ticari ilişkiye dayandığını iddia eden davacının, böyle bir sözleşme ibraz etmemiş olması karşısında, alacak-borç ilişkisini gerekçelendirmek amacıyla yapmış olduğu açıklama, dayanaksız iddiadan ibaret kaldığından, aksi yolda verilen mahkeme kararının bozulması gerektiği düşünülmektedir.

  Danıştay Savcısı Bilgin Arısan’ın Düşüncesi: Temyiz dilekçesinde ileri sürülen husular, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Yasasının 49’uncu maddesinin 1. fıkrasında belirtilen nedenlere uymayıp, Vergi Mahkemesince verilen kararın dayandığı hukuki ve yasal nedenler karşısında, anılan kararın bozulmasını gerektirir nitelikte görülmemektedir.

  Açıklanan nedenle, temyiz isteminin reddi ile Vergi Mahkemesi kararının onanması gerektiği düşünülmektedir.

  TÜRK MİLLETİ ADINA
  Hüküm veren Danıştay Yedinci Dairesince işin gereği görüşüldü:
  Temyiz başvurusu; davacı adına, ikrazatçılık yaptığından bahisle, inceleme raporuna dayanılarak, banka ve sigorta muameleleri vergisi salınmasına ve ağır kusur cezası kesilmesine ilişkin işlemin iptali yolundaki vergi mahkemesi kararının bozulması istemine ilişkindir.

  6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 28’inci maddesinin üçüncü fıkrasında; 2279 sayılı Kanuna göre ikraz işleriyle uğraşanlarla, ikinci fıkrada belirtilen muamele ve hizmetlerden herhangi birini devamlı olarak yapanların, bu Kanunun uygulanmasında banker sayılacakları hükme bağlanmış; 2279 sayılı Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanunu ek ve değişiklikleri ile birlikte yürürlükten kaldıran 30.9.1983 gün ve 90 sayılı Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 3’üncü maddesinde de, devamlı ve mutat meslek halinde, faiz veya her ne ad altında olursa olsun bir ivaz karşılığı veya ipotek almak suretiyle, ödünç para verme işleriyle uğraşan veya ödünç para verme işlerine aracılık eden ve kendilerine faaliyet izni verilen gerçek kişilerin ikrazatçı sayılacakları açıklanmıştır.

  Her iki düzenlemenin birlikte değerlendirilmesinden anlaşılacağı üzere, 6802 sayılı Kanunun uygulanması bakımından bir kişinin banker sayılabilmesi için aranan koşul, ivaz karşılığı ödünç para verme işinin, devamlı ve mutat meslek halinde yapılmasıdır. Dairemizin süre gelen içtihadına göre ise, aynı takvim yılı içinde birden fazla kişiye ya da birden fazla olmak üzere bir kişiye veya birbirini izleyen yıllarda bir ya da birden çok kişiye ödünç para verilmesi halleri, ikraz işiyle devamlı ve mutat meslek halinde uğraşıldığını göstermektedir.

  Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 3’üncü maddesinin (B) fıkrasında, vergilendirmede, vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin esas olduğu; gerçek mahiyetin, yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği; vergiyi doğuran olayla ilgisi tabii ve açık bulunmayan tanık ifadesinin, ispatlama vasıtası olarak kullanılamayacağı; iktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutat olmayan bir durumun iddia olunması halinde, ispat külfetinin bunu iddia edene ait olduğu düzenlemesi yer almıştır.

  Olayda; davacıdan faizle borç para aldıklarını söyleyen … ve … isimli şahıslarla davacı arasında akrabalık bağı bulunduğu anlaşılmakla birlikte; anılan şahıslara, muhtelif zamanlarda borç para verildiği hususu tartışmasız olup, davacı, bu borç verme işleminin, … yönünden gayrimenkul satışına; … yönünden ise araç satışına dayandığını; söz konusu alım-satım ilişkilerinin, akrabalık bağı dolayısıyla sözleşmeye bağlanmadığını ileri sürmüştür. Ticari icaplar, iş ve ticari ilişkilerin ve bunlardan kaynaklanan taahhüt ve taleplerin sözleşmeye bağlanmasını ve yapılan avans ödemelerinin belgelendirilmesini ve kayda geçirilmesini gerektirmektedir. Sözleşme düzenlenmediği halde, verilen paralar için senet alınmış olması, bu borçların faiz karşılığı verildiğini gösterdiğinden, davacının anılan yıllarda, adı geçen kişilere birden fazla borç para verdiği, dolayısıyla, yukarıda yer alan düzenlemelere göre ikrazatçılık faaliyetinde bulunduğu açık olup, inceleme raporu esas alınarak salınan vergi ve cezada hukuka aykırılık bulunmadığından, dava konusu işlemin, istemin özeti bölümünde yazılı gerekçeyle iptali yolundaki mahkeme kararında isabet görülmemiştir.

  Açıklanan nedenlerle, temyiz isteminin kabulüne; mahkeme kararının bozulmasına; bozma kararı üzerine, Mahkemece yeniden verilecek kararla birlikte yargılama giderleri de hüküm altına alınacağından, bu hususta ayrıca hüküm tesisine gerek bulunmadığına, 23.3.2005 gününde oybirliği ile karar verildi.

 10. idris

  11 Ekim 2012 at 16:39

  slm arkadaslar benimde bankalar borcum var yeni kredi cekebilsem bankadan butun sıkıntılarım gidecek puanım dusuk diye kredi cıkarmıyor ama nerde ben bekarım ustumde kayıtlı tabu veya mal varlıgı yok nasıl alacaklar parasını beni kesecek halleri yokya en fazla mapus yatırır burdan merkez bankasına sesleniyorum bankalarındaki butun borclarımı kapatmak icin yeni krediye igtiyacım var aylık 500tl taksitle geri odeyem fayizinde onemli deyil tel.05434828817 bana ulasırsın insallah

 11. SERKAN

  2 Kasım 2012 at 11:04

  Herkesin Allah yardımcısı olsun benin 15 binlira borcum var kredi kartı ve elde kızımın saglıgı icin kullandım odeyemiyorrum Allah rızası icin varlıklı ınsanlardan yardım bekliyorum geri odeme sartıyla yuksek bi meblağ deil ama beni cok yıprattı Allah hepimizin yardımcısı olsun 544 407 70 43 hakkınızı simdiden helal edin ist serkan

 12. özgür

  17 Ocak 2013 at 23:40

  60000 tl ye ihtiyacım var bankalar vermiyor aile huzurum bozulmak üzere bu benim son şansım diye düşünüyorum sizde yardım etmezseniz sonum felaket 1100 tl maaşım var 300-400 geri ödeyebilirim bir çocuğum var onu kaybetmek istemiyorum ne olur yardım edin

 13. Beyaz Eğitim

  31 Ocak 2013 at 07:33

  Kredi borcundan kurtulmak için çalışırken bir yandan da yeni borç yapmayalım arkadaşlar. Şu yazıyı lütfen okuyalım.
  https://www.bilgidemeti.com/ek-kart-vergisine-dikkat.htm

 14. Nil

  27 Şubat 2013 at 21:19

  Ticaretle uğraşıyorum islerim kötü gitmesinden dolayı acil 20000 tl ihtiyacım var, geri ödemek konuyla yardımınıza ihtiyacım var.

 15. LIBERTY KREDİ HİZMET DESTEK PLANI INC

  10 Ağustos 2013 at 21:06

  Merhaba, stres ve kişisel veya işletme kredisi Onay olmadan hızlı ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse, şimdi% 3 temel faiz oranı kredi teklifi olarak bizimle irtibata geçiniz. Bizim kredi güvenli, daha fazla bilgi ve uygulamalar için, bu e-postayı yanıtlayın. Saygılarımızla gerekli kredinin (libertyloaninvestment@ymail.com) adı ve miktarı

  • bariş

   27 Ağustos 2013 at 13:42

   acil 3 bin tl ihtiyacım var

  • mürüvet

   12 Eylül 2013 at 12:02

   acilen 70000 tl ye ihtiyacım var ayda 1000 tl olarak ödeyebilirim

  • ERHAN KORHAN

   7 Mayıs 2014 at 17:59

   DEGISIK BANKALARA TOPLAM KREDI VE KREDI KARTI BORCUM 120000TL CIVARINDA. 17 YILDIR KAMU PERSONELI OLARAK CALISIYORUM.AYLIK ALDIGIM NET MAASIM 3300TL.BORCLARIMI KAPAMAK ICIN UZUN VADELI 120000TL LIK KREDI SEKLINDE ODEYEBILECEGIM BIR LIMIT GEREKIYOR. ACILEN YARDIMLARINIZI VE CEVAPLARINIZI BEKLIYORUM.

 16. Ayşe

  14 Eylül 2013 at 17:43

  cok acil 10 bıne ıhtıyacım var. boclarımı ödeyemezsem ıcralık olucam. duzenlı olarak gerı oderım. Allah rızası ıcın yardımcı olun.

 17. veli

  18 Kasım 2013 at 12:07

  böbreğim fazla 1 tanesini vermek istiyorum,37 yaş sigara alkol kullanmıyorum orh+ bekarım…ahbay28@hotmail.com

 18. şenol cin

  28 Kasım 2013 at 11:11

  ailem dağılacak son şansım piyasada alacağım çok ama toplayamıyorum

 19. hasan tuncay

  9 Aralık 2013 at 15:31

  bağlantı kurmak istiyorum

 20. halil

  12 Aralık 2013 at 08:39

  bunların gerçek payı varmı

 21. osman

  5 Ocak 2014 at 21:12

  benim 100 bin tl borcum var 700 tl ödeyebilirim.

 22. kaan

  11 Ocak 2014 at 03:32

  arkadaşlar yukarıda yazan bu yurt dışı sitelerden cidden kredi alabilir miyiz?güvenilirler mi?

 23. ahmet

  15 Ocak 2014 at 21:32

  80000 tl ihtiyacim var cok acil.Maksimum 1500 lira odeyebilirim aylik.ltfn yardimci olacak biri varsa ulassin..

 24. serkan06

  20 Ocak 2014 at 23:28

  60.000 tl ihtiyacım var, acil dağınık borçlarımı toparlamam gerek aylık ortalama 3000 lira garantili gelirim var 1000-1500 arası geri ödemeli kredi istiyorum yardım edecek kişiler bana ulaşırsa çok sevinirim ödeme konusunda her türlü garantiyi veririm lütfen bana ulaşın. Ankara da ikamet ediyorum.

 25. çiğdem

  7 Şubat 2014 at 02:35

  merhaba kredi kart borçlarımı kapatmak için çok acil 15.000 tl ihtiyacım var irtibata gecebilirsek sevinirim.

 26. Şenel güneş

  8 Şubat 2014 at 20:36

  Yeni bir iş yeri açmakistiyorum

 27. eda

  12 Şubat 2014 at 17:52

  arkadaşlar çok zor durumdayım vanda öğrencıyım burda bı şahısdan ıkı mılyar alıp ardahanı kazanan kız kardesımın masraflarını karsılamıştım babm yok çünkü sonra adam benımle olma teklıfınde buundu ıstemedım adam evlı ve yası olgun olduğu halde bana bu serefsızlığı yaptı sımdı borcun 5 bın oldu dıyo ne yapacam allah aşkına bana bırı yardım etsın cakala çukala muhtaç olmıyım nolursunuz

 28. Yıldırım poyraz

  23 Şubat 2014 at 18:12

  3.000.000 tl. Ticari kredi istiyorum

 29. Yıldırım poyraz

  23 Şubat 2014 at 18:26

  3 milyon tl işletme kredisi istiyoruz

 30. RAMAZAN

  4 Mart 2014 at 04:53

  05326005609

 31. CENK GUZEL

  7 Mayıs 2014 at 18:37

  CENK GUZEL. 1682ADA K18 BLOK D13 KORUCUK SAKARYA. TURKIYE. KREDI TUTARI 130000TL. KREDI KULLANIM SURESI 120AY. KREDI AMACIM BORCLARIMI KAPATMAK. CINSIYETIM ERKEK.MEDENI DURUMUM EVLI. AYLIK NET GELIRIM 3300TL.

 32. muharrem

  8 Mayıs 2014 at 05:18

  iyi günler acil 10 bin tl lazım

 33. muharrem

  8 Mayıs 2014 at 05:19

  acil 10 bin lazım telden ulaşın 546 729 6396

 34. Mesut

  16 Temmuz 2014 at 20:02

  40.00tlihtiyacım var taksitle ödeyebilirim cevaplrınızı bekliyorum

 35. bülent

  17 Temmuz 2014 at 15:29

  70.000 tl borcum var çok zor durumdayım geri ödemesini 1000 tl olarak y aparım lütven yardımcı olun 0543 785 5609

 36. Borcu

  21 Temmuz 2014 at 15:26

  Borçtan kurtulmak için hızlı çözüm.
  Çocuğumun adını Borcu koydum. Borç yapmıyorum.

 37. BeyazEgitim

  24 Temmuz 2014 at 21:38

  Yorum kapatılmıştır…
  Konu Hakkında Yeni Makale için tıklayınız…

 38. Pingback: Plansız Borçlanmayın | Beyaz Eğitim

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel Kültür

Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi

Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi (İletişim Müzesi)

İnsanın var olabilmesi için iletişimin önemi çok büyüktür. Farklı yöntemlerle geçmişten bugüne bilgi aktarımı iletişim ile yapılmıştır. İnsanlar iletişim kurmak için pek çok farklı yöntem ve araç kullanmışlardır. Bu yöntemleri geliştirerek bilgi birikiminin aktarımını sağlamışlardır. Böylece dünya üzerindeki varlığının köklerini derinleştirmişlerdir.

Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi; iletişim alanında uygulamalı öğrenmeyi sağlayan ilk ve tek müzedir. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Aydınlıkevler semtinde bulunan, iki sergi ve bir uygulama salonundan oluşan bu müzede 402 parça eser sergilenmektedir. Türk Telekomünikasyon A.Ş. (Türk Telekom) Genel Müdürlüğünün yerleşke alanı içindedir. Asıl hedef kitlesi eğitim kurumları olmakta olan bu müze tüm yaş gruplarına hitap ediyor. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Ziyaretçilere rehberlik yapan bir çalışan tarafından bilgilendirilerek ve uygulamalara katılarak geçen zamanın farkına varmıyorsunuz.

 

Müze olarak kullanılan bina, 1928 yılında Telsiz İstasyonu olarak inşa edilmiş ve 1951 yılına kadar Ankara Telsiz İrsal İstasyonu işlevini sürdürmüş. 1956 yılına kadar Telsiz İstasyonu Misafirhanesi ve Lojmanı olarak da kullanılmış. Telsiz İstasyonu’nun taşınmasından sonra, bina 1956 yılında PTT Merkez Tamir ve Bakım Atölye Müdürlüğü olarak hizmet vermiş ve burada PTT’nin motorlu araçlarının tamir ve bakımı yapılmış.

Bodrum, zemin ve birinci kattan oluşan bina 1998-2001 yılları arasında restore edilmiş, birinci katı Türk Telekom Eğitim ve Meslek Geliştirme Başkanlığı’nın idaresinde müze olarak 24 Nisan 2002 tarihinde ziyarete açılmış.

Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi Bölümleri

Giriş, iki sergileme salonu ve uygulamalı eğitim salonu olarak tasarlanan müze, tek kat üzerinde iç içe geçmiş salonlar şeklinde düzenlenmiş. Girişten devam eden ilk sergi salonunda eski dönemlere ait telefon abonman sözleşmeleri ve telekomünikasyon ile ilgili eski evraklar bulunuyor. Abonman sözleşmeleri Adnan Menderes ve Zeki Müren gibi tanınmış kişilere ait. “Haberleşmede İz Bırakanlar” başlığı altında Ahmet Şükrü Bey’den günümüze ülkenin resmi haberleşme işlerinde adı geçen nazır, müdür ve diğer yetkililerin fotoğraflarına yer verilmiş. Atatürk’ün 1930 yılında Telgraf Müdürlüğü’ne hediye ettiği ve Ankara Radyosu’nun uzun yıllar saatleri ona göre ayarladığı duvar saati, eski telgraf aletleri ile Türksat Uydusunun ve Radyo Verici Kuleleri’nin büyük maketleri de bu salonda sergileniyor.

Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi 1

Osmanlı PTT Nazırlığı ile Erkanı Harbiye Reisliğinin imzaladığı Hususi Hat Sözleşmeleri, Dersaadet Telefon Şirketi’nin düzenlediği sözleşmeler, Fevzi Çakmak, Adnan Menderes, Şükrü Saraçoğlu, Alparslan Türkeş, Cahit Külebi, Rıfat Ilgaz, Zeki Müren gibi ünlü siyaset, devlet adamı ve sanatçıların telefon abonman sözleşmeleri ile kuruma gönderdikleri dilekçeler camekanların ardında. Müzede ayrıca; Dersaadet Telefon Anonim Şirket-i Osmaniyesi Telefon Rehberi, 1940’lı 50’li yılların çeşitli illere ait telefon rehberleri, çeşitli dönemlere ait telgraf, teleks ve telefon makineleri ile ankesörlü, jetonlu telefonlar ve sahra telefonları yer alıyor. Dolapların içindeki ışıklandırma sistemi eserleri göz önüne seriyor, keyifle inceliyorsunuz. Eski dönemlerde posta taşıyan görevlilerin kıyafetleri de sergileniyor.

İkinci sergi salonunda mors cihazı, teleks, teleteks, çeşitli telefon makineleri ve ankesörlü telefonlar, manyetolu ve tuşlu ev telefonları, telefon kartları, ölçü aletleri ve santrallerde kullanılan cihazlar var. Geçmişe giderek o günleri anımsayıp bugünkü teknolojiye şaşırmadan edemiyorsunuz. Türkiye’de 1972 yılında hizmete sunulan ilk ankesörlü telefonunun yanında son teknoloji ürünü, e-posta gönderen, fotoğraf çeken ve video kaydeden multimedya ankesörlü telefon da bu bölümde. Ankesörlü telefonlar dikey ahşap panolarda asılı olarak, diğer objeler ise camlı ahşap dolaplar içinde sergilenmiş. Telefon kuyruklarında beklediğimiz o günler zaman tünelinde asılı kalmış sanki.

Müzenin uygulama salonu daha çok ilköğretim öğrencilerine yönelik iletişim araçlarının gelişimini öğretebilmek amacıyla oluşturulmuş. 2005 yılında Millî Eğitim Bakanlığı, ilköğretim 4.sınıf öğrencileri için hazırlanan Sosyal Bilgiler ders kitabında yer alan iletişim konu başlıkları arasına Türk Telekom İletişim Müzesi’ni de eklemiştir. Bu nedenle telekomünikasyon haberleşmesinin gelişimini görebilecekleri şekilde geçmişte kalmış ve kullanılmakta olan cihazlar çalışır durumda sergilenmektedir. Öğrenciler bu salonda mors cihazı, telgraf ve teleks cihazı, otomatik ve yarı otomatik telefon santrali, faks cihazı, ankesörlü ve görüntülü telefonlar gibi geçmişten günümüze kadar kullanılmış olan iletişim araçlarını deneyebilmekte ve araçların gelişimini öğrenebilmektedir.

Binada, müzeden bağımsız olarak bir kütüphane ve depo bulunmaktadır. İletişim teknolojisinin tarihi boyutuna dokunarak ve uygulama yaparak gezilen bu müze görülmesi gereken en önemli müzelerden biridir.

Ankara Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi Adresi

Turgut Özal Bulv. Samsun Yolu Kavşağı, Aydınlıkevler, Altındağ, Ankara

Yılda ortalama 15.000 kişi tarafından ziyaret edilen müze ücretsizdir. Hafta içi yalnızca mesai saatleri içinde açık olan müzeye öğrenci grupları randevu sistemiyle kabul ediliyor. Ayrıca resmi web sitesinde müzeyi sanal tur ile gezebiliyorsunuz.

Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/turk-telekom-telekomunikasyon-muzesi/

Tamamını Oku

Genel Kültür

Kutup Yıldızı, Demirkazık

Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığımızda atlas bir örtüye serilmiş bize göz kırpan milyarlarca yıldız görürüz. Ama içlerinden bir tanesi en parlağıdır. Hemen dikkatimizi çeker. Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı. Kuzey kutbuna çok yakın olduğundan bu ismi almıştır. Bilimsel adı Polaris’tir. Dünya’nın dönme ekseni Kutup Yıldızı’nın çok yakınından geçtiği için Kuzey Yarıkürede neredeyse gökyüzünde hareketsizmiş gibi gözlenir. Bu yüzden gün boyunca yer değiştirmez ve hep kuzeyi gösterir. Bu özelliği nedeniyle tarih boyunca yön bulma ve seyir amacıyla kullanılmıştır.  Demirkazık, Kuzey Yıldızı gibi isimler de alır. Bize her daim kuzeyi gösteren Kutup Yıldızı, aslında üç farklı yıldızdan oluşan bir takımyıldızıdır. Küçük Ayı takımyıldızı arasında bulunan Kutup Yıldızı dediğimiz üçlü; Polaris A, Polaris Ab ve Polaris B yıldızlarından oluşmaktadır.

Gökyüzünde Kutup Yıldızı’nı Nasıl Buluruz?

Kutup Yıldızı’nı  ışık kirliliğinin yoğun olmadığı bir bölgede, gökyüzünde çıplak gözle kolaylıkla bulunabiliriz. Öncelikle Kutup Yıldızı’nın Küçük Ayı Takımyıldızının en parlak yıldızı olduğunu hatırlayalım. Parlak yıldızlarına odaklanıldığında, Küçük Ayı Takımyıldızı kepçe veya tava görünümüne sahiptir. Bu tavanın sapında Kutup Yıldızı yer alır. Bu rehber yıldızı bulmak için Büyük Ayı Takımyıldızının parlak iki yıldızı olan Merak ve Dubhe yıldızları da kullanılabilir. Büyükayı takımyıldızının oluşturduğu tava şeklinin gövdesinin sonundaki iki parlak yıldızı (Dubhe ve Merak) birleştiren hayalî doğruyu takip ederek, bu iki yıldız arasındaki mesafenin yaklaşık beş katı kadar ileride Kutup Yıldızı bulunur. Güneş’ten yaklaşık 2450 kere daha büyüktür. Diğer yıldızlara göre rengi sarıya dönüktür. Kendisini en parlak yıldız olarak bilsek de aslında en parlak 50. yıldızdır. Kutup Yıldızı sadece kuzey yarıküreden görünür. Güneyhaçı takımyıldızı, güney yarıkürede bulunanlara kabaca güney yönünü gösterir.

Pole Star, Kutup Yıldızı Demirkazık

Kısacası, Kuzey Yarıkürenin referans yıldızlarından olan Kutup Yıldızı, üç bileşenli, çoklu yıldız sistemidir. Bu sistemin parlak yıldızı, yaklaşık 70 milyon yıl yaşında, bir sarı süper-dev yıldızdır ve Polaris A olarak bilinir. Biz çıplak gözle sadece Polaris A’yı görebiliyoruz çünkü diğer iki yıldız ondan 500 kattan daha fazla sönüktürler. Daima pusulanın kuzey ibresi doğrultusunda bulunur. Kutup Yıldızı, gökyüzünü tanımak isteyenlerin öğrendiği ilk gökcisimlerinden biridir.

Mitolojide Kutup Yıldızı’nın Yeri ve Anlamı

İnsanlar, geçmişten bugüne kadar gökyüzünü anlamlandırmaya çalışmıştır. Gökyüzünü izleyen insanlar, bu döngünün dışında gökyüzüne hâkim olduğunu düşündükleri ve sürekli görebilecekleri bir gökcismi aramışlardır. Kutup Yıldızı’nın en önemli özelliği neredeyse tam olarak Dünya’nın dönüş ekseni hizasında olması ve dolayısıyla kendisi her zaman sabit kalırken diğer tüm yıldızların onun etrafında dönüyormuş gibi görünmesidir. Yerinden ayrılmayan Kutup Yıldızı Türklerdeki evren algılayışının önemli simgelerinden biri olmuştur.

Uygurlar Kutup yıldızına “Altun Kazuk”, yani “Altın kazık” derlerdi. Diğer Türkler ise, ona genel olarak “Temir-Kazık” yani “Demir Kazık” demişlerdir. Türkler, Kutup Yıldızı’nı tıpkı bir çadırın tepesini havada tutan merkez direğine benzetmiş ve ona “göğün direği” ismini vermişler. Türklerdeki evren anlayışının ilk adımı olarak görülen Kutup Yıldızı’nın etrafında ayın, güneşin, diğer yıldızların döndüğüne inanılmıştır. Türklerin Kutup Yıldızı için kullandıkları bir diğer ifade ise “demir kazık” olmuş ve bu ifade onun sarsılmaz sağlamlığını ve yerinde kalışını vurgulamak için kullanılmıştır. (Ögel-II 1998: 183)

Kutup Yıldızı aynı zamanda yeryüzünü gökyüzünden ayıran bir kapı olarak görülmüştür. Kutup Yıldızı’nın altında insanların yaşadığı yeryüzü, üzerinde ise ruhların ve tanrının yaşadığı gökyüzünün olduğuna inanılmıştır. İki dünya arasında bir kapı olarak görülen Kutup Yıldızı’ndan aşağı ancak tanrı tarafından görevlendirilen ruhların geçebileceği inanışı mitolojik anlatılara yansımıştır.

Gökyüzünün birbirinin üzerinde yer alan katlar halinde dizildiğine inanan Türkler, Kutup Yıldızı’ndan sonra güneşin ve ayın sonra ise bizzat tanrının yer aldığı katın geldiği düşüncesini evren anlayışı olarak kabul etmişlerdir (Ermetin 2009: 259, Çoruhlu 2002: 26). İnsanların da yaşadığı dünyanın altı ve üstünün tanrılar tarafından katlar halinde dizilmiş olduğu inancı Türk toplumlarında ve birçok dini inançta yer almaktadır. Ölümden sonra bedenden ayrılan ruhun dünyadaki yaşayışına nispetle ya mükâfat için gökyüzü katlarına ya da ceza için yer altı katlarına gideceğine inanmıştır.

Mezopotamya’daki ruhban sınıfı mensupları ise gökyüzünün katları olduğunu ama aralarında geçiş yapılamadığını düşünmüşler. Altay Kuzey Türk destanları ve düşüncelerinde, “Göğün Direği” anlatısı çok önemli bir yer tutar. Bir Altay destanında “göğün direği alınsa” deniyor. Bu, kıyamet kopsa demektir. Bazı anlatılarda “göğün direği bir çadır direği gibidir” denmiş. Aynı zamanda göçebe kültüründe, çadırın bir evren gibi de algılanarak, çadır direğine de göğün direği gibi bir önem atfediliyor. Kutup Yıldızı veya Altınkazık tepesi, göğün kapısıydı. İlkel Türk kültür çevrelerinde buna “Demir Ağaç” veya “Demir Direk” denmişti. Dönemin düşüncesine göre Kutup Yıldızı gökte hiç kımıldamadan duruyor, bütün gezegenler ile yıldızlar ise onun çevresinde dönüyorlardı. Ana düşünce budur. Kutup Yıldızı tanrının ışıklı ülkeleri olan, yüksek gökle yeryüzünü birleştiren kutlu bir kapı idi. Bu kapı gökle yeri, ruh alemi ile madde alemini, aynı zamanda insan ile tanrıyı birbirinden ayıran bir sınır idi. Şaman törenlerinde, Tanrı ruhlarından birini elçi olarak gönderir, Kutup Yıldızı kapısında şamanlar ile ilgi kurardı. Ruhlar da bu kapıdan aşağıya inemezlerdi.

Türk halklarının evren algısı da diğer toplumlarda olduğu gibi döneme ve sosyal şartlara bağlı olarak değişmektedir. Ancak değişime uğramayan iki temel öge olduğunu belirtmek gerekir. Bunlar evrenin iki ana bölgesini oluşturan gök ve yer kavramlarıdır. Gök ile yer, göbeğinden geçen bir eksen ile birbirine bağlıdır. Gök bu eksen etrafında dönmektedir. Bu eksenin gökteki sembolü Demirkazık olarak adlandırılan Kutup Yıldızı’dır. Yer bir direk ile Kutup Yıldızı’na bağlanır. Çadır, dağ, tapınak, konut, mezar, ağaç, sütun, ateşin dumanı gibi unsurlar, dünyayı orta yerinden göğe bağlayan eksenin yerdeki sembolleridir. Yerin göğe bağlandığı bu unsurlar, aynı zamanda dünyanın, Gök Tanrı’ya bağlandığına inanıldığı kutsal nesneler ve alanlardı.

Türk atlı kültürünün temellerinden gelen motiflerde, göğün direğine bağlı bir arabayı çeken, iki aygır vardı. Kutup Yıldızına bağlı en yakın yıldız, Küçükayı burcu idi. Yedi yıldızdan oluşan bu yıldız kümesinin kuyruğundaki yıldız, kutup yıldızına çok yakındı. Küçükayı burcu bu kuyruğu ile sanki kutup yıldızına bağlanmış gibiydi. Türkler kuyruktaki bu iki yıldızı, iki aygır gibi düşünmüşlerdi. Biri Ak Bozat diğeri Gök Bozat idi. Arkadaki dört yıldızı çekiyorlardı. Bu da dört tekerlekli bir araba idi. Atlar ile dört yıldız arasındaki küçük yıldız da, araba oku oluyordu. Kırgız Türkleri bu küçük yıldıza “Urgan Yıldızı” derlerdi. Araba ve atlar, Kutup Yıldızı’nın çevresinde dönüp dururlardı.

İşte bütün bu yıldızlar peş peşe kutup yıldızına zincirlerle bağlı, etrafında dönüyorlardı ve kıyamet bu zincirlerin koptuğu gün olacaktı, çünkü göğün düzeni alt üst olacaktı. Kutup Yıldızı’na Demirkazık denmesi, Yakut Türklerine ait bir hikâyeden gelir. Dünyanın ortasından, Kutup Yıldızı’na kadar uzanan, bir demir ağaç vardı. Yer ve gök yaratılırken, bu ağacın tohumu da atılmış, yer ile gök geliştikçe bu ağaç da ikisini birleştirmişti. Sibirya’nın tundralarında yaşayan Yakut Türkleri, bunu demir ağaç olarak düşünmüşlerdi. “Yer ile gök yaratıldığı ve yavaş yavaş büyümeye başladığı zaman, bir demir ağaç da yeşermeye başlamış. Büyüyerek yer ile gök arasında yükselmiş.” Demir dağ motifi Ergenekon efsanesinde de geçer.

Yakut Türklerinin bir kesimi de şöyle düşünüyordu. Tanrı insanları gökyüzündeki kötülüklerden korumak için bir çadır gerip, direkle tutturmuş. Yıldızlar bu çadırın deliklerinden giren ışıklar imişler. Bu delik Kutup Yıldızı imiş. Şamanlar, kartala binerek bu delikten göğe geçerlermiş. Bu anlayış Baykal Gölü kıyılarındaki Buryatlarda da görülür.

Kutup Yıldızı Göğün Kapısı

Kutup Yıldızı’na “Orta Kapı” ya da “Tanrıyolu” diyenler de vardır. Göğe çıkan şamanlar, bu kapıya kadar çıkarlar ve daha ötesine gitmezlerdi. Bazı Altay Türk destanlarına göre, bu geçit bazı şamanlar tarafından geçilmişti. Kutup Yıldızı göğün 5. katında idi. 6. katında ay, 7. katında güneş vardı. Tanrı ise 9. katta bulunuyordu. Kuzeydeki Geri Buryat inanışlarına göre, göğün kapısı her zaman açık değildi. Açıldığı zaman gökten yıldızlar ile meteorlar akardı.

Oğuz destanında Kutup Yıldızı, parlaklık ve güzellik sembolü olarak geçer: “Oğuz Kağan bir yerde tanrıya dua ediyormuş. Birden bire bir karanlık basmış ve gökten parlak bir ışık düşmüş. Işığın içinde, güzel bir kız oturuyormuş. Başındaki tacı Demirkazığı andırıyormuş…”

Kutup Yıldızı, gece gökyüzündeki hareketi takip etmek ve gökyüzünü tanımak için bir referans noktasıdır. Yön bulmak ve bulunduğumuz yerin enlemini tahmin etmek için de kullanılır.

Kaynak Link:
https://www.bilgidemeti.com/kutup-yildizi-demirkazik/

Tamamını Oku

Genel Kültür

Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 16 Yıldızın Anlamı

Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 16 Yıldızın Anlamı

Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız, tarihteki 16 büyük Türk imparatorluğunu, ortadaki güneş ise Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeler. Tarih boyunca Türkler var olmuş ve büyük olaylara imzalarını atmışlardır. “Türk kadar kuvvetli” sözü Avrupa’da yüzyıllarca söylenmiştir. Öte yandan Türkler yönettikleri halka adaletli davranmış, tüm yönetimindeki milletlerin haklarını gözetmiştir.

Türklerin kurduğu devletlerin isimleri şöyledir:

Büyük Hun İmparatorluğu
Batı Hun İmparatorluğu
Avrupa Hun İmparatorluğu
Ak Hun İmparatorluğu
Göktürk İmparatorluğu
Avar İmparatorluğu
Hazar İmparatorluğu
Uygur Devleti
Karahanlılar
Gazneliler
Büyük Selçuk İmparatorluğu
Harzemşahlar
Altınordu Devleti
Büyük Timur İmparatorluğu
Babür İmparatorluğu
Osmanlı İmparatorluğu

Tarihte hep olan Türkler sonsuza kadar da olacaktır. Türklerin kurdukları devletler bugünümüze ışık tutacak, varlığımızı sürdürmekte öncü olacaklar.

Tamamını Oku

Öne Çıkanlar