Borçtan Kurtulma Yolları

Borçlardan Nasıl Kurtulabilirim?

Atalarımız her ne kadar, “Borç yiğidin kamçısıdır” demiş olsalar da kriz dönemlerinde yiğidi öyle bir kamçılıyor ki yiğit yerinden kalkamaz oluyor. Peki ama boçlarımız çok diye öylesine duracak mıyız? Kara kara düşünmek sorunu çözer mi?  Sürekli olarak bu borçtan nasıl kurtulurum? diye ağlamakla mı bitireceğiz borçları? Durduk yere kimse bize ait olan Borcu öder mi? Elbetteki hayır. İşte bu konuda, tanınmış finans yazarı ve ‘Till Debt Do Us Part’ adlı televizyon programının sunucularından Gail Vaz-Oxlade, kriz gerçeğiyle yüz yüze gelenlere, borçlarından kurtulma yollarını gösteriyor. CNBC kaynaklı haberde borçlardan kurtulmanın kolay yolları anlatılıyor. İşte  borçlardan kurtulup, bütçenizi yeniden rayına oturtmanın 10 yolu…

Kredi Kartınızı Atın ve Bir Bütçe Hazırlayın

Kendilerini kredi kartı borcu batağında bulan ailelerin, aile bireylerine ait bütün kartları kesip, nakit bütçeyle yaşamaları ve yapılan bütün harcamaları teker teker kaydetmeleri gerekiyor.
Bir bütçe yapmak için siz de şu formülü uygulayabilirsiniz: Bütçenin yüzde 35’i ev ihtiyaçlarına, yüzde 15’i borç ödemelerine, yüzde 25’i yaşamsal ihtiyaçlara, yüzde 15’i ulaşıma yüzde 10’u da tasarrufa ayrılmalı.

Faiz Oranlarınız İçin Bastırın

Faiz oranlarını azaltmak, sizi hızlı bir şekilde borçtan kurtarabilir. Bazı insanlar yüksek oranda faizlerle kredi alıyor. Bu yüzden aylık ödemelerde sadece borcunun asgarisini ödeyenler, borcu azaltmak yerine sadece borca gelen faizi ödüyor. Kredi verenlerle yapacağınız bir görüşmeyle, yüksek faiz oranları biraz daha aşağıya çekilebilir.

Ek Gelir İçin Kendinizi Zorlayın

Borçtan kurtulmak için, tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız da ekstra para kazanabileceğiniz fırsatları değerlendirin. Mesaiye kalın. Köpek gezdirin. Bebek bakın. Özel ders verin ya da sahip olduğunuz yetenekleri kullanın.

Öncelikleri Belirleyin

Borçtan kurtulmak ve gelecek dönem için tasarruf yapmak için elinizdeki bütün seçenekleri değerlendirin. Yüksek lisans yapmak istiyorsanız, hem öğrenci olup hem de yarı zamanlı bir işte çalışabilirsiniz. Ev alma gibi bir planınız varsa, kirada oturmanın daha mantıklı bir karar olup olmayacağını iyi düşünün.

Borç Listesi Yapın

Ödemeniz gereken borçların listesini yapın. En yüksek faizi ödediğiniz borçtan en düşüğüne kadar bir sıralama yapın ve en yüksek faizi ödediğiniz kredi kartınızın borcunu ödeyin. Elinize geçen her fazladan parayla, kredi kartınızın borcunu bitirmeye çalışın ve sonrasında kartı kullanmaktan vazgeçin.

Borç Öderken İlişkinize Zarar Vermeyin

Borçtan kurtulmak kolay değil ancak bu süreçte borcunuzu bitirmek için eşinizle birlikte çalışırken, bu durumun ilişkinizi etkilemesi ya da zarar vermesine izin vermeyin. En azından bir gün eşiniz ya da sevgilinizle eskiden yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapmak için kendinize zaman ayırın.

Borç Öderken Harcama Yapılabilir

Borçtan kurtulmak için harcamalar kısılırken, önemli olan şeylere para harcamaya devam edilebilir. Yapılması gereken tek şey bir plan yapıp, biraz para biriktirmek. Mesela evlenmek isteyenler, daha önceden yaptığı plandan vazgeçmeden düğünü daha düşük maliyette yapabilecek alternatif seçenekler arayabilir.

Dışarıda Yeme İçmeye Son

Dışarıda yemek yemek, malzemeleri alıp evde yemek pişirmekten daha maliyetli. Aynı zamanda evde yemek yemek çok daha sağlıklı bir seçenek. Evde yemek pişirmeyi, bir aile aktivitesi haline getirin. Evde akşam yemeği partileri düzenleyerek eğlence masrafı da azaltılabilir.

Organize Olun

Ödemeniz gereken borçların faturalarını düzenlemek, borçlarınızı ödemede yardımcı olacaktır. Faturaları düzenli bir şekilde saklamak, harcamaları kontrol etmeyi sağlar.

Oyuncaklardan Vazgeçmeyi Bilin

Bazen borçtan kurtulmak için oldukça önemli olan şeyleri satmak zorunda kalınabilir. Gerçek şu ki, maddesel bir şeyi kaybetmenin yaratacağı üzüntü, ileriki zamanlarda bütçede oluşacak zararın yaratacağı hayal kırıklığından daha iyidir. Arabanızı satmak zorunda kalırsanız ya da evinizi ya da sizin için değerli olan bir mücevheri, derin bir nefes alın ve yaptınız şeyin ilerde bütçenize yardımcı olacağını düşünün.
Kaynalar:
Borçtan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?
Borçtan Kurtulma Yolları

40 Yorum

 1. arzu
 2. Ergün can
 3. İSMAİL ER
 4. aysun
 5. mehmet altın
 6. alpaslan koç
 7. ayten
 8. yonetim
 9. Adil
 10. idris
 11. SERKAN
 12. özgür
 13. Beyaz Eğitim
 14. Nil
 15. LIBERTY KREDİ HİZMET DESTEK PLANI INC
  • bariş
  • mürüvet
  • ERHAN KORHAN
 16. Ayşe
 17. veli
 18. şenol cin
 19. hasan tuncay
 20. halil
 21. osman
 22. kaan
 23. ahmet
 24. serkan06
 25. çiğdem
 26. Şenel güneş
 27. eda
 28. Yıldırım poyraz
 29. Yıldırım poyraz
 30. RAMAZAN
 31. CENK GUZEL
 32. muharrem
 33. muharrem
 34. Mesut
 35. bülent
 36. Borcu
 37. BeyazEgitim
 38. Temmuz 7, 2015

Yorum Yazın