Borçtan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ah şu borç belası…  Muhtemel olarak; borçtan kurtulmak için ne yapmalı veya borçtan en kolay şekilde kurtulmak gibi bir ifade kullanarak arama yapmış olabilir, bunun sonucu olarak bu yazıyı okuyor olabilirsiniz…
Borçtan Kurtulma YollarıKabul etmelisiniz ki  mucize bir şekilde, çok kısa süre içerisinde borçtan kurtulmak, borçlanmak kadar kolay değil. Bu gerçeğin üstünü örtmek için de yok efendim borçtan kurtulma duası, yok efendim mucize borçtan kurtulma yöntemi şeklindeki arayışların peşinden koşmayı bırakmanız gerekli. Hemen söylemek isteriz ki sitemizde, borçlardan kolay kurtulmanın en akılcı yolları ile ilgili çok sayıda yazı var.  Bu yazılarla ilgili  çok sayıda yazı ve onlarca yorum var. Borç batağı şeklinde bir manzarayla karşı karşıya iseniz, yapmanız gereken tek şey faizi olmayan veya cuzi oranda vade farkı olan bir yapılandırma arayışına gitmektir. Hatırlarsanız daha önce yüksek faizle borçlanmak bir tarafa faizsiz borç veya kredi kaynaklarının önceliğine vurgu yapmıştık.
Net olarak borç tutarını hesaplamak ve kafamıza yazmakla başlayacağız. Borç belasından kurtuluşun hele hele sabit gelirli iseniz, sınırlı dar gelirli biriyseniz damlaya damlaya göl olur ata sözünden başka seçenek neredeyse kalmamıştır. Unutmayın ve evet deyin ‘Damlaya damlaya göl olur’ Sadece gelir değil ödeme anlamında da damlaya damlaya borç biter…  Borç batağından kurtulmaya hazır mısınız?  O zaman öncelikle borç bataklığının çevresini sınırlayıp içeri doğru kurutma tekniğini uygulayacağız.

Yeni borç yok, her fırsatta borç ödeme yolunu bulmak var.

İlk önce toplam borcu hesapla ve sabitle. Borçları sabitlemek için faiz ödememelisin. Faiz ödemeden yeni kaynak mümkün değilse,  alacaklı hiç bir şekilde uzlaşma taraftarı değilse ve üstelik borcunuz bankalara ise yeni bir borçlanma için eşe dosta başvurmak en doğrusu. Eşten dosttan, en azından senetle tl veya altın almak mümkün olabilir. Bu yol sizin için en iyisi…  Bu olmuyorsa da faiz konusunda alacaklı ile pazarlık yap. En azından, krediyi başka krediyle borçlanarak ödeme hatasına düşme.
Toplam geliri hesapla, sürpriz gelirleri borç ödemeye ayır. Sabit gelir miktarını adeta kafana yaz.
Harcama kalemini kısabildiğin kadar kıs. Sabit gelirlerden borç ödemeye ayırdığın miktarı, eşten dosttan alınacak tl veya altın borcuyla hızla kapat.
Sabit gelir yanında, ek iş olanağı varsa yap yoksa kesinlikle şans oyunları, kumar, kazı kazan vb kolaycılığına kaçma. Unutma insanın şansı da dostu da çalışmaktır.
Kolay borç ödemek yoktur, borç bitirmek vardır. Tıpkı nasıl ki damlaya damlaya göl oluyorsa, bidondaki su da içe içe bitiyor demektir. Ödediğiniz her kuruş borcun sizi kurtarmak için bir adım olduğunu unutmayın.
Sabır, gerçekçilik, disiplin, yardımlaşma ve belgelendirme yaparak…
Borçsuz harçsız bir ömür dileğiyle…
Borç ödemeyle ilgili öneriler:
Borç Batağından Kurtulmak
Plansız Borçlanmayın
Plansız Borçlanmayın

Yanıt Yok