Borsada Kazanmak Mümkün mü?

Borsa tarihi zirvelerini zorlarken, kazançların genele yayıldığını söylemek zor. Bununla birlikte bazı hisselerde neredeyse 10 kat artış olurken, bazı hisselerde ise negatif ayrışmalar yaşanmaktadır. Borsada kazanmanın iyi ve sağlam kağıtları ucuza almak olduğu gerçeğini unutmamak gerekli. Ancak bu şekilde borsada kazanmak mümkün olabilir. Ancak yurt içi ve yurt dışı gelişmelerin riskli manzarasını da unutmamak gerekir.

Borsadaki Büyük Risk

Borsa risktir. Hele de BİST’de son dönemde yaşananlara bakılacak olursa, elindeki paranın tamamını kaybetme riski bile bulunmaktadır. Borsa uzmanları, hisse senedi alırken arsa veya araba alır gibi davranmaları gerektiğine işaret ediyorlar. Bir bilen uzmana değil bir kaç uzmana bile danışmak bazen yeterli olmayabiliyor. Nitekim aracı kurumların önerdiği bir çok hissede bile anormal düşmeler söz konusu.

Borsada Kazanmak Mümkün mü?

Bir kere yakın zamanda  lazım olmayacak parayla uzun vadeli bir arsa alıyormuş gibi düşünmek gerekli. Diyelim ki teknik ve temel yönden cazip bir alım noktasında yakaladığımız hisse 1-2 haftada iyi pirim yaptı o zaman elbetteki satıp kârı cebe atmak gereklidir. Cepteki para her zaman işlemdeki hisseden daha değerlidir.

Bilanço Beklentileri

Borsada her zaman beklentiler satın alınır. Bilanço beklentilerini önceden satın alan kişiler bilanço sonrası satışa geçerler. Bu çok doğaldır. Yine beklenmeyen oranda iyi bilanço açıklayan senetlerde ise 1-2 seans yükseliş yaşanır. Bununla birlikte beklentilerin altında kâr açıklayan şirket hisselerinde düşüşler daha dramatik olabilir.

Borsada Tüyo

Borsa mevzuatları zaten bu konuda yasal yaptırım gerektirmektedir. Sosyal paylaşım sitelerinde veya borsa forumlarında yapılan hisse senedi önerilerine inanmamak doğru olacaktır.

A Tipi Fonlar

Borsa bilgisi ve deneyimi olmayan tasarruf sahipleri için eğer borsada beklentileri yüksekse veya borsanın yükseleceğine inanıyorsalar, A tipi fon almak en doğru olandır.

2 thoughts on “Borsada Kazanmak Mümkün mü?”

 1. borsada kazanmak mümkün mü kitap: var al bak!
  arman afrashi borsada kazanmak mümkün mü: Okudum ve beğendim.
  borsada kazanmak mümkün mü kitabı: kitabın yazarı zengin mi? Ona bak 🙂
  borsada kazanmak mümkün mü fiyatı: En düşük fiyattan hisse almak mümkünse 🙂
  borsada para kazanmak tabiki mümkün: Şansın yaver gitmeli.
  borsa oynayarak para kazanmak mümkün mü 2012: Borsa oyun yeri değil. Oyun olarak daha düşük maliyetli oyun tercihini kullanın max payne oyneyın 🙂
  borsada kazanmak için: sabır, açgözlü olmamak, bilgi, şans ve zamanlama gerekli.
  Bunlar da benim değerli beyazeğitim ailesine borsa tüyolarım olsun.

 2. Borsada kazanmak Mümkün mü?
  Bu soruya yanıt vermek, benim gibi İMKB de 20 yıldır kaybetmeye alışık biri için bile çok zor. Öncelikle borsada tüyo olayına sakın inanmayın. Borsada paranın aslanın midesinde olduğunu unutmayın. Çok güvendiğiniz bilgisine ve deneyimine inandığınız borsacıların sözünü bile tek başına baz almayınız. Ekonomiyi direk etkileyen güncel konuları iyi takip ediniz.
  Hisse seçerken sektörel beklentisini, şirketin mali yapısını ve yönetim anlayışını da dikkate alınız. Şirketin arsası var mı? Şirkete para girişi olmuş mu? f/k oranı düşük mü? Düzenli temettü dağıtıyor mu? gibi sorulara vereceğiniz olumlu yanıtlar sizin için en iyi borsa tüyosudur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir