BUZUL ÇAĞI NEDİR

BUZUL ÇAĞI NEDİR
Bu yazıda sizlere buzul çağı hakkında bilgi vereceğim buzul çağı nedir ne değildir hep beraber öğreneceğiz umarım işinize yarar.

Buzul çağı, karaların büyük bölümünün kalın buz tabakalarıyla örtüldüğü döneme denir. Bu buz tabakaları, dağlarda ve buzullardaki buzların yüzlerce yıl boyunca yavaş yavaş çoğalarak diğer bölgelere kadar ulaşmasıyla oluşmuş ve karaların büyük bölümünü binlerce metre kalınlığında buzlarla örtmüş.
Dünyanın uzun tarihi boyunca böyle bir dönem bir kaç kez tekrarlandı. Son buzul çağı, 25000 yıl önce başladı ve bu çağ boyunca karaları öten buzlar dört kez eriyip tekrar dondu. Bu çağ aşağı yukarı 18000 yıl önce sona erdi ve buzullar kuzey yarım küredeki karaların büyük bölümünden çekilmeye başladı. Ama Güney Kutbu ve Grönland gibi bölgeler bugün bile kalınlığı yeryer 3000 metreye varan buz buz tabakalarıyla kaplı. Bu çağ boyunca, yeryüzü büyük iklim değişiklikleri yaşadı. Bugün çöl olan topraklar tropik ormanlarla kaplıydı ve deniz seviyesi yüzlerce metre daha aşağıdaydı, çünkü suyun bölümü buz olarak kara parçalrını kaplamıştı. Ancak bu çağın bitmesiyle yeryüzü giderek ısındı ve eriyen buzların oluşturduğu sular bugünkü büyük gölleri oluşturup okyanusların seviyesini yükseltti.
İnsanoğlu yeni bir buz çağını görecek mi ? Bilimadamları bu soruya henüz kesin yanıt veremiyorlar çünkü buzul çağının başlama nedenini hala bilmiyoruz.

Yorum Yazın