Çamur Banyosu ve Cilt Bakımı

Termal suların yani kaplıcaların şifa verici özelliği çok eski tarihlerden beri bilinmektedir. Genellikle cilt ve eklem problemi olan kişilere önerilen destekleyici tedavilerin başında gelen çamur banyosu ise bu suların volkanik kökenli küllerle birleşerek oluşan çamurla yapılmaktadır. Bu çamurun cilde, eklemlere ve kaslara yardımcı olduğuna dair bir çok çalışma vardır. Bazı dermatologların önerisiyle cilt rahatsızlıkları için uygulanan çamur banyoları, termal oteller ve büyük spalarda yaygındır.

Çamur Banyosunun Cilde Faydaları

Çamur banyosu için kullanılan çamurun içeriğinde kükürt, çinko ve magnezyum gibi deriden yabancı maddeleri ve toksinleri çeken mineraller bulunmaktadır. Çamur banyolarının, egzama, sedef hastalığı, rosacea ve akne gibi birçok cilt probleminin nedeni olan iltihabı azalttığı bilinmektedir.
Çamur banyosu doğal bir üründür. Çamurun içeriğindeki mineraller bulunduğu yere bağlı olarak değişir. Bununla birlikte hepsinin temel, ortak özellikleri olmalıdır. Örneğin kükürt antibakteriyel, mantar önleyici ve keratolitiktir (pul pul dökülmeyi, kuru cildi temizler). Diğer minerallerin de cildin sağlığı ile ilgili pozitif etkileri mevcuttur.
Modern iş hayatının doğurduğu kaygı, gerginlik gibi olumsuz duygulardan arınmak her zaman kolay olmamaktadır. Stres vücutta kortizol salınmasına neden olur, bu da cilt iltihabına yol açabilir, bu nedenle daha az stres daha iyi cilt anlamına gelir. Çamur banyosu doğal stres giderici etkiye sahiptir. Bu doğal stres gidericinin cilde daha da yardımcı olduğuna inanılmaktadır . Çamur banyoları rahatlamanın tek yolu olmasa da, kesinlikle stres azaltma ile ilişkilidir ve eklem veya kas ağrısı yaşayan herkes için hem ağrı kesici hem de stres giderici işlev görebilirler. Çamur banyoları sadece cilt için değil eklem ve kas ağrıları olan insanlara da yardımcı olabilir.

Çamur Banyosu Ve Cilt Bakımı

Çamur Banyosu Ve Cilt Bakımı


 

Çamur Banyoları Hangi Durumlarda Sakıncalıdır?

Çamur banyosu basit bir kavram gibi görünür, ancak en iyi sonuçları almak için bir spaya gitmeli ve profesyonel hizmet alınmalıdır. Profesyoneller, çamurun yararlı olması için belirli mineralleri, dengeli bir pH seviyesini ve besin seviyelerini içermesi gerektiğini anlarlar. Herhangi bir kesik, yüksek tansiyonunuz varsa, belirli ilaç kullanıyorsunuz veya alkol kullandıysanız, kendi güvenliğiniz için çamur banyolarından kaçınmalısınız. Yine çamur banyoları bazı cilt koşullarına yardımcı olabilirken, şiddetli ise, cildiniz iyileşene kadar çamur banyosundan kaçınmak ve daha sonra sağlıklı cildi korumak için kullanmak en iyisidir. Ayrıca, bağışıklık bozuklukları, kalp problemleri ve hamile kadınlar, doktorlarından onay almadan çamur banyosu yaptırmamalıdır.
Uygulamada çamurun kulaklarınıza, gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza girmesini önlemek için dikkatli olmanız gerekir. Çamur banyoları ısıtmalı bir kaplıca tedavisidir, bu nedenle susuz kalmamak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Kendinizi sağlıklı hissetmek için çamur banyosundan 24 saat önce su içmeye başlayın. Cilt gözeneklerinin açık ve temiz olması için öncesinde ılık duş yapmak gerekir.
Bilgi Demeti
bilgidemeti.com.tr/camur-banyosu-ve-cilt-bakimi

Yorum Yazın