ÇANAKKALE SAVAŞI NASIL KAZANILDI

MEHMETÇİĞİN ÇANAKKALE SAVAŞINI KAZANDIRAN YÜKSEK KAREKTERİ
( M.K. Atatürk anlatıyor. )
Bombasırtı olayı ( 14 Mayıs 1915 ) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kuşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor.

Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur’anıkerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenlerse kelimeişahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak, cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.
Mustafa Kemal

10 thoughts on “ÇANAKKALE SAVAŞI NASIL KAZANILDI”

  1. amcamın çanakkalede şehit olup baba adı MUSTAFA ADI mehmet ve karaoğlan lakaplı olan amcamı çanakkale şehitlerinin isim listesinde bir türlü bulamadık buna çok üzülüyoruz bula bilirseniz memnun oluruz…

  2. KISA VEYA UZUN ÖNEMLİ OLAN BU DEĞİL.ÖNEMLİ OLAN ZEKİ OLUP BU BİLGİLERDEN EŞSİZ TARİHİMİZLE İLGİLİ DERS ÇIKARABİLMEK.YÜZLERCE ŞEHİT ORADA ÜLKESİ İÇİN CANINI FEDA ETMİŞ BİZ DE BU VATAN İÇİN CANIMIZI VERMEYE HAZIR OLMALIYIZ.

  3. Çanakkale 1.Dünya savaşının en kanlı ve en önemli savaşıdır.bu savaş adeta yoklukla varlığın savaşıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir