Çanakkale Zaferi’nin Tarihçesi, Anlam ve Önemi

1914-1918 yılları arasında gerçekleşen Birinci Dünya Savaşı, insanlığın başına gelen felaketlerden biridir. Bu savaşa müttefiklerimizle birlikte Osmanlı Devleti olarak biz de katıldık. Bu savaş içinde kazandığımız Çanakkale Zaferi’nin tarihimizdeki yeri ve önemi çok büyüktür. Çünkü düşmanın gücü karşısında Türk’ün yılmaz direncini göstermiştir. Bununla birlikte yurdu korumanın kutsal bir mücadele olduğunu dostlar ve düşmanlar öğrenmiştir.
Düşman grubunu oluşturan İtilâf Devletleri (İngiltere, Fransa, Rusya), Boğazları ve Marmara kıyılarını ele geçirdi. Amaçları İstanbul’u alarak Osmanlı Devleti’ni çökertmek ve savaş dışı bırakarak Rusya’ya yardım etmekti.
Daha önce Çanakkale Boğazı önüne gelmiş olan İngiliz ve Fransız savaş gemilerden oluşan güçlü bir donanma Türk mevzilerini yoğun bir top ateşine tuttuktan sonra Boğaz’ı geçme girişiminde bulundu. 3 Kasım 1914’ten itibaren 1915’e kadar 34 deniz saldırısı yapıldı. Ama Türk topçularının olağanüstü yetenekleri ve Nusret mayın gemisinin Boğaz’ı ustaca mayınlaması düşmanlar için felaket oldu. Topçu ateşi ve mayınlar nedeniyle düşman gemilerinin bir bölümü battı, bir bölümü de savaşamayarak derecede ağır yaralar aldı.
Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğini anlayan düşmanlar Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’na asker çıkardı. Amaçları burayı işgal etmek ve böylece Çanakkale Boğazı’nı kontrol altına almaktı.

Kara Savaşları

Kara savaşları 25 Nisan 1915’te başladı. Bu savaşların en büyüğü ve şiddetlisi Gelibolu’da gerçekleşti. Büyük komutan Mustafa Kemal ve kahraman Türk askeri sayesinde düşman kuvvetleri önce 19-20 Aralık 1915’te Anafartalar’dan çekildi. Burada Mustafa Kemal komutasındaki 19. Kolordu, düşman kuvvetlerine karşı Anafartalar, Conk Bayırı ve Arıburnu’nda kahramanca savaştı. (18 Mart 1915)
İngilizler, Çanakkale Boğazını geçemeyeceklerini anlayınca Gelibolu Yarımadasını boşalttılar. Çanakkale’de denizde ve karada kazanılan zafer, Rusya’nın etkisiz kalmasına, savaştan çekilmesine yol açtı. Bu savaşlar Büyük komutan Mustafa Kemal sayesinde Türk Zaferi olarak tarihe geçti. Düşman kuvvetlerinin Gelibolu Yarımadası’nı alma hayalleri kursaklarında kaldı. Böylece düşman donanmasının Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u alma tehlikesi de kalkmış oldu.
Çanakkale Zaferi, Mustafa Kemal adıyla birlikte Türklerin yurtseverliğin, kahramanlığını ve direnişini destanlaştıran bir abidedir. Bu zafer, ulusal birlik ve beraberliğin, büyük güçleri nasıl ezdiğinin göstergesidir.
Kaynak Link
https://www.bilgidemeti.com/canakkale-zaferinin-tarihcesi-anlami-ve-onemi

Yorum Yazın