Çevreye Saygı İnsana Saygıdır

Çevre, bizim dışımızdaki canlı ve cansız varlıkların bulunduğu tüm fiziksel ve sosyal alandır. Çevre denilince akla ilk olarak dağlar, tepeler, ormanlar, tarlalar gelir. Yani gözümüzle gördüğümüz her şey çevremizi oluşturur. Kısacası çevre bizim yaşantımızın bir parçasıdır. İnsanlar, hayvanlar veya bitkiler bir gün gelir ölür yok olur. Ancak çevre başka canlılarla, cansız varlıklarla devam eder. Çevrenin yok olması için evrenin yok olması lazımdır. Bununla birlikte çevreyi anlamlı yapan şey insanlardır. İnsan çevre ilişkisi bu nedenle çok önemlidir. 

Çevre duyarlılığı, çevreye saygı ve çevreyi sevmek lafta olmamalıdır. Bulunduğumuz çevreyi temiz tutmalı, gürültü yapmamalı ve çevre ile ilgili etkinliklere katılmaya gayret edilim. Çevre sağlığı ve temizliğinin neden çok önemli olduğu konusunda akıl yürütelim. Çevre kirliliğinin, sağlığımıza ne kadar zarar verdiğini düşünelim. Çevreye saygı insana saygıdır, hiç unutmayalım.

Çevremiz hayatımız

Çevre sadece bize mi
Kendimizden başkalarına da
Hayat hakkı tanımalı
İnsan ve çevre birlikte
Ahenk içinde bulunmalı

Gök mavi ağaç yeşil
Kar beyaz güneş sarı
Yağmurda toprağın kokusu
Damarımızda dolaşmalı

Çevre deyip geçme
Çevre yaşamdır, çevre insan
İnsan çevredir doğayla orman
Denizle, güneşle birlikte

Aydın Varol
7. Sınıf Öğrencisi

Çevre konusunda çok kısa bir yazı olarak hazırlanan Çevreye Saygı İnsana Saygıdır başlıklı yazıyı link göstermeden paylaşmayalım. 


Aktif paylaşım linki: https://www.bilgidemeti.com/cevreye-saygi-insana-saygidir/

 

7 Yorum

  1. melike
  2. melike
  3. melike
    • gizem
  4. irem
  5. efe
  6. HWDHODSHO