Çok Yaşayan Bilmez, Çok Gezen Bilir

Doğada her şey hareket halindedir. Hareket etmediğini düşündüğümüz kayalar, ağaçlar da dünyanın dönüşüyle birlikte hareket etmektedir. Ayrıca varlıkları hareket ettiren başka varlıklar olabilir. Canlılar ise başta insanlar olmak üzere daha hareketlidir. Bünyelerine aldıkları enerji, hareketi zorunlu kılar. Ancak insanların tüm hareketlerinin bir amacı, bir anlamı vardır. Bir yerden başka yere gitmek,  gezmek bunlardan biridir. Gezmek, gidilen yerleri görmek, oranın havasını almak, orada ısınmak veya üşümek, oradaki insanlarla tanışmaktır. Her gezilen yer yenidir aslında. Yeni bilgiler öğrenilir, yeni insanlar ve onların kültürleriyle tanışılır. Bu nedenle çok yaşayan bilmez, çok gezen bilir sözü kullanıllmaktadır.
İnsanın gezme isteğini harekete geçiren nedenlerin başında yeni şeylere öğrenmektir. Merak dediğimiz duygunun amacı da budur. Sürekli, doğduğu yerde duran, doğduğu kentin dışına çıkmadan orada büyüyen ve orada ölen insanın öğrencikleri sınırlıdır. Belki kitaplardan başka şehirler, ülkeler hakkında çok bilgi edinmiştir ama gezip görmediği, oksijenini içine çekmediği için kısaca yaşanmışlık olmadığı için eksik bilgilerle yetinecektir. Yaşayarak öğrenmek kalıcı ve etkilidir. Gerçek ve yanılma payı olmayan olayları, durumları insanın kendi gözüyle görmesi, kendi kulaklarıyla öğrenmesi gereklidir. Kitaplardan okunan ne kadar objektif yazıldığı iddia eilirse edilsin, kitap yazarının görebildikleri, anlayabildikleri ile sınırlıdır.  Çok yaşayan bilmez, çok gezen bilir sözüne benzeyen veya destekleyen bir çok atasözü vardır. Bunlardan biri de “Davulun sesi uzaktan hoş gelir” sözüdür. Davulu çalan ya da çok yakınında olan gerçek gürültüyü yaşayıp rahatsız olurken, bulunduğu yerden dinleyen için bu gürültü sayılmayacağı için kulağına hoş gelecektir.
Çok yaşayan insanlar az bilir anlamı çıkmaz. Hem uzun yaşayan, hem de yaşadığı yılların hakkını vererek gezen insanların çok daha bilgili olmaları beklenmelidir. Bir de çok gezdiği halde, yeni fikirlere, kültürlere  kapalı kişiler vardır ki bunların bilgi sahibi olmaları zordur.  Zaten “Çok yaşayan bilmez, çok gezen bilir.” sözünün tam anlamı da yaş kaç olursa olsun, gezip gördüğün ve gezip gördüğün yerlerde öğrendiğin kadar bilgili olursun şeklindedir.
Kaynak: http://bilgidemeti.com/cok-yasayan-bilmez-cok-gezen-bilir
 

Yorum Yazın