Cumhuriyet Bayramı Öğrenci Konuşma Metni

1914 yılında başlayan 1. Dünya Savaşı’na beraber katıldığımız devletler yenilgiyi kabul edince ülkemiz işgal edildi. Ancak bundan sonra başlayan Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün önderliğinde düşmanları denize döktük. Bu büyük zafer sonrası,  29 Ekim 1923’te 101 pare top atışıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan ettik. Bu tarihten sonra her yıl 29 Ekim gününü Cumhuriyet Bayramı olarak kutluyoruz.
Cumhuriyet rejimi, halkın egemenliğini, kendi arasından seçtiği vekilleri aracılığıyla kullanmaktır. Atatürk bundan dolayı Cumhuriyeti seçmiştir. Türkiye, cumhuriyetle birlikte Dünyada hak ettiği medenî ve onurlu yere kavuşmuştur. Atatürk, eseri olan cumhuriyeti korumak görevini, çok sevdiği ve güvendiği Türk gençliğine vermiştir.  Cumhuriyeti sevmek, benimsemek ve sevdirmek görevimizidr.
Türk’ün toprağa aşık olduğunu unutma. “Anavatanımda bayrağımın altındayım.” dediğin zaman duyduğun sonsuz heyecanla yürürken yalnız  değilsin. Çünkü yurdunu ve cumhuriyetini seven milyonlarız biz.
Atalarının canı ve kanı pahasına elde ettikleri, sana emanet edilen aziz vatanın ve cumhuriyetin için övün. Ancak Türk ordusu ve Türk gençliğinin şan ve şerefini daima korumayı unutma. ” Türk, toprak, hürriyet ve cumhuriyet” diye adlandırdığımız bu dört mukaddes varlık için duyduğun heyecan ve imanı başkalarına da duyur. Bu iş senin en kutsal görevindir. Bu toprakları sana emanet etmiş olanlara layık bir Türk genci ol  Her zaman ve her yerde çevik ve harekete hazır olmalısın. Hatice anaların cephane taşıdığı, Mehmetlerin canla başla savaştığı, şehit kanlarının aktığı, akan kanlarla göklerde bir yıldız gibi parlayan istiklâl bayrağımızın şahlandığı bir mücadelenin eseridir bu vatan.
Büyük Atatürk’ün hatırasını saygıyla anmalıyız. O’nun ilkelerine sadık kalacağımıza, bu cennet yurdu ve cumhuriyeti koruyacağımıza ant içiyoruz.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanmaktadır. Türk gençliği olarak, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve inkılâplarının yılmaz bekçileriyiz. Her zaman ve her yerde Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımızı beyan ediyoruz. Çağdaş medeniyeti geçmek için bütün zorlukları aşacağımıza, namus ve şeref sözü veriyoruz. Çünkü kendimizi büyük Türk milletine adayan bir gençliğiz.
Kaynak Link:Cumhuriyet Bayramı Öğrenci Konuşma Metni

Yorum Yazın